Kzz 128/2017 nedozvoljeni razlozi; odbačaj

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Kzz 128/2017
23.02.2017. godina
Beograd

Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Janka Lazarevića, predsednika veća, Bate Cvetkovića, Dragana Aćimovića, Radoslava Petrovića i Sonje Pavlović, članova veća, sa savetnikom Marinom Radosavljević, kao zapisničarem, u krivičnom predmetu okrivljenog AA, zbog krivičnog dela teška krađa iz člana 204. stav 2. u vezi sa stavom 1. Krivičnog zakonika, odlučujući o zahtevu za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog AA, advokata Stanimira Đurića, podnetom protiv pravnosnažnih presuda Osnovnog suda u Nišu 4K 1736/13 od 21.03.2016. godine i Apelacionog suda u Nišu 7Kž1 927/16 od 01.11.2016. godine, u sednici veća održanoj 23.02.2017. godine, doneo je

R E Š E NJ E

ODBACUJE SE kao nedozvoljen zahtev za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog AA, advokata Stanimira Đurića, podnet protiv pravnosnažnih presuda Osnovnog suda u Nišu 4K 1736/13 od 21.03.2016. godine i Apelacionog suda u Nišu 7Kž1 927/16 od 01.11.2016. godine.

O b r a z l o ž e nj e

Presudom Osnovnog suda u Nišu 4K 1736/13 od 21.03.2016. godine, okrivljeni AA, oglašen je krivim zbog izvršenja krivičnog dela teška krađa iz člana 204. stav 2. u vezi sa stavom 1. KZ, za koje je osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 1 (jedne) godine, koju će izdržati po pravnosnažnosti presude, a u koju kaznu se uračunava vreme provedeno u pritvoru dana 26.03.2009. godine i od 17.03.2012. do 03.04.2012. godine, te je određeno da će se kazna zatvora na koju je okrivljeni osuđen, izvršiti tako što će je bez primene elektronskog nadzora, izdržavati u prostorijama u kojima stanuje, koje ne sme napuštati, osim u slučajevima predviđenim zakonom koji uređuje izvršenje krivičnih sankcija, a ukoliko okrivljeni jednom u trajanju preko šest časova ili dva puta u trajanju do šest časova, samovoljno napusti prostorije u kojima stanuje, sud će odrediti da ostatak kazne zatvora izdrži u Zavodu za izvršenje kazne zatvora. Presudom je okrivljeni obavezan da u korist budžetskih sredstava suda na ime paušala plati iznos od 20.000,00 dinara u roku od 15 dana od pravnosnažnosti navedene presude, pod pretnjom prinudnog izvršenja, dok je određeno da će o preostalim troškovima krivičnog postupka, biti odlučeno posebnim rešenjem. Istom presudom, oštećeni je za ostvarivanje imovinskopravnog zahteva upućen na parnični postupak.

Presudom Apelacionog suda u Nišu 7Kž1 927/16 od 01.11.2016. godine, odbijene su kao neosnovane žalba Osnovnog javnog tužioca u Nišu i žalba branioca okrivljenog AA, a presuda Osnovnog suda u Nišu 4K 1736/13 od 21.03.2016. godine, je potvrđena.

Protiv navedenih pravnosnažnažnih presuda, zahtev za zaštitu zakonitosti blagovremeno je podneo branilac okrivljenog AA, advokat Stanimir Đurić, u smislu člana 485. stav 1. tačka 1) ZKP, a zbog povreda zakona iz člana 438. stav 2. tač. 1), 2) i 3) ZKP, sa predlogom da Vrhovni kasacioni sud preinači pobijane presude i okrivljenog oslobodi od optužbe ili ukine presudu apelacionog suda i predmet vrati na ponovno odlučivanje.

Vrhovni kasacioni sud je na osnovu člana 486. stav 1. ZKP, održao sednicu veća u kojoj je razmotrio spise predmeta, pa je našao:

Zahtev za zaštitu zakonitosti je nedozvoljen.

Branilac okrivljenog u zahtevu za zaštitu zakonitosti najpre ističe da je izreka prvostepene presude nejasna i nerazumljiva, iz kojih navoda proizilazi da se zahtevom ukazuje na povredu člana 438. stav 1. tačka 11) ZKP.

Pored toga, branilac okrivljenog u zahtevu ističe i to da se iz obrazloženja pobijanih presuda ne vidi umišljaj okrivljenog, čime po nalaženju ovog suda, branilac ukazuje da su razlozi pobijanih presuda nejasni, odnosno da iste ne sadrže razloge o činjenicama koje su predmet dokazivanja, tj. da su donete uz bitnu povredu odredaba krivičnog postupka iz člana 438. stav 2. tačka 2) ZKP.

Takođe, branilac okrivljenog u zahtevu za zaštitu zakonitosti ističe i da su pobijane presude donete uz bitnu povredu odredaba krivičnog postupka iz člana 438. stav 2. tačka 3) ZKP.

Branilac okrivljenog u zahtevu za zaštitu zakonitosti ukazuje i na to da su nižestepeni sudovi prilikom donošenja pobijanih presuda, učinili povredu člana 204. stav 2. KZ, jer prema stavu branioca, da bi postojalo krivično delo propisano navedenim članom, potrebno je da je vrednost ukradene slike veća od 450.000,00 dinara, što prema navodima zahtevima u konkretnom nije slučaj, jer iznos od 20.000 evra koji je oštećeni dao okrivljenom na ime povraćaja slike, ne predstavlja vrednost ukradene slike, već je reč o namirenju njihovih ranijih dugova. U vezi toga, branilac u zahtevu iznosi sopstvenu analizu i ocenu izvedenih dokaza, drugačiju od one koju su dali nižestepeni sudovi u pobijanim presudama, zaključujući da, kako predmetna slika nije viđena, to se samim tim ne zna da li je reč o originalu ili falsifikatu, pa bi najispravnija kvalifikacija bila krivično delo sitna krađa iz člana 210 KZ.

Iznetim navodima, po oceni ovog suda, branilac okrivljenog osporava ocenu izvedenih dokaza od strane nižestepenih sudova i utvrđeno činjenično stanje u pobijanim presudama, te na sopstvenoj verziji utvrđenog činjeničnog stanja izvodi zaključak u pogledu pravne kvalifikacije.

Kako članom 485. stav 4. ZKP, koji propisuje razloge zbog kojih okrivljeni, odnosno njegov branilac, shodno pravima koja u postupku ima u smislu člana 71. tačka 5) ZKP, mogu podneti zahtev za zaštitu zakonitosti protiv pravnosnažne odluke i postupka koji je prethodio njenom donošenju, nije predviđena mogućnost podnošenja ovog vanrednog pravnog leka od strane okrivljenog i njegovog branioca zbog povreda zakona iz člana 438. stav 1. tačka 11), člana 438. stav 2. tač. 2) i 3) ZKP, kao i zbog pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja u pravnosnažnim presudama, to je Vrhovni kasacioni sud zahtev branioca okrivljenog u ovom delu ocenio kao nedozvoljen.

Pored toga, branilac okrivljenog u uvodu zahteva za zaštitu zakonitosti označava povredu zakona iz člana 438. stav 2. tačka 1) ZKP, ali kako u obrazloženju zahteva ne navodi nijedan razlog zbog kojeg smatra da je pobijanim presudama učinjena navedena povreda zakona, a imajući pritom u vidu da Vrhovni kasacioni sud, pravnosnažnu odluku i postupak koji je prethodio njenom donošenju, ispituje u okviru razloga, dela i pravca koji su istaknuti u zahtevu u smislu člana 489. stav 1. ZKP, to je ovaj sud našao da zahtev branioca okrivljenog u ovom delu nema propisan sadržaj u smislu člana 484. ZKP, koji predviđa da se u zahtevu za zaštitu zakonitosti, mora navesti razlog za podnošenje (član 485. stav 1.).

Iz navedenih razloga, Vrhovni kasacioni sud je odlučio kao u izreci ovog rešenja na osnovu člana 487. stav 1. tačka 2) u vezi člana 485. stav 4. ZKP u delu u kojem je zahtev odbacio kao nedozvoljen, a na osnovu člana 487. stav 1. tačka 3) u vezi člana 484. ZKP u delu u kojem je zahtev odbacio, jer nema zakonom propisan sadržaj.

Zapisničar-savetnik                                                                                                                            Predsednik veća-sudija

Marina Radosavljević,s.r.                                                                                                                 Janko Lazarević,s.r.

Za tačnost otpravka

Upravitelj pisarnice

Marina Antonić