
Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Kzz 1527/2016
31.01.2017. godina
Beograd
Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Radmile Dragičević- Dičić, predsednika veća, Maje Kovačević-Tomić, Sonje Pavlović, Radoslava Petrovića i Milunke Cvetković, članova veća, sa savetnikom Jelenom Petković-Milojković, kao zapisničarem, u krivičnom predmetu okrivljenog AA, zbog krivičnog dela nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija iz člana 348. stav 4. u vezi stava 1. KZ i dr, odlučujući o zahtevu za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog AA, advokata Saše Kneževića, podnetom protiv pravnosnažnih presuda Osnovnog suda u Aleksincu K 226/14 od 18.02.2016. godine i Apelacionog suda u Nišu Kž1 495/16 od 29.09.2016. godine, u sednici veća održanoj dana 31.01.2017. godine, doneo je
R E Š E NJ E
ODBACUJE SE kao nedozvoljen zahtev za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog AA, advokata Saše Kneževića, podnet protiv pravnosnažnih presuda Osnovnog suda u Aleksincu K 226/14 od 18.02.2016. godine i Apelacionog suda u Nišu Kž1 495/16 od 29.09.2016. godine.
O b r a z l o ž e nj e
Presudom Osnovnog suda u Aleksincu K 226/14 od 18.02.2016. godine, okrivljeni AA oglašen je krivim zbog krivičnog dela nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija iz člana 348. stav 4. u vezi stava 1. KZ i zbog krivičnog dela laka telesna povreda iz člana 122. stav 2. u vezi stava 1. KZ, pa je, nakon što su mu utvrđene pojedinačne kazne zatvora i to: za krivično delo iz člana 348. stav 4. u vezi stava 1. KZ u trajanju od deset meseci, a za krivično delo iz člana 122. stav 2. u vezi stava 1. KZ u trajanju od šest meseci, osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od jedne godine i dva meseca. Tom presudom okrivljeni je obavezan da u korist budžetskih sredstava suda na ime paušala plati iznos od 10.000,00 dinara u roku od 15 dana od dana pravnosnažnosti presude pod pretnjom prinudnog izvršenja, dok je određeno da će se o troškovima krivičnog postupka odlučiti naknadno, posebnim rešenjem, a oštećeni BB upućen je na parnični postupak radi ostvarivanja imovinskopravnog zahteva.
Presudom Apelacionog suda u Nišu Kž1 495/16 od 29.09.2016. godine, delimičnim usvajanjem žalbe Osnovnog javnog tužioca u Aleksincu preinačena je presuda Osnovnog suda u Aleksincu K 226/14 od 18.02.2016. godine u delu odluke o kazni tako što je Apelacioni sud u Nišu okrivljenom AA za krivična dela za koja je prvostepenom presudom oglašen krivim utvrdio kazne zatvora i to: za krivično delo iz člana 348. stav 4. u vezi stava 1. KZ u trajanju od dve godine, a za krivično delo iz člana 122. stav 2. u vezi stava 1. KZ uzeo kao pravilno utvrđenu kaznu zatvora u trajanju od šest meseci, pa ga je osudio na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od dve godine i četiri meseca, dok su žalba Osnovnog javnog tužioca u preostalom delu, kao i žalba branioca okrivljenog AA odbijene kao neosnovane i prvostepena presuda u nepreinačenom delu je potvrđena. Tom presudom okrivljeni je obavezan da u korist budžetskih sredstava suda plati iznos od 15.000,00 dinara na ime paušala, a na ime troškova krivičnog postupka iznos od 29.048,00 dinara, u roku od 15 dana od dana pravnosnažnosti presude pod pretnjom prinudnog izvršenja.
Protiv navedenih pravnosnažnih presuda zahtev za zaštitu zakonitosti podneo je branilac okrivljenog AA, advokat Saša Knežević, zbog povrede zakona iz člana 438. stav 2. tačka 1) i iz člana 439. tačka 3) ZKP, sa predlogom da Vrhovni kasacioni sud pobijane presude ukine i predmet vrati prvostepenom sudu na ponovno suđenje odnosno Apelacionom sudu u Nišu na ponovno odlučivanje, odnosno da iste preinači tako što će okrivljenog osloboditi od optužbe ''ili, opreza radi, ukoliko nađe da postoji odgovornost osuđenog, prekvalifikuje ovaj krivični događaj i osudi ga po zakonu''.
Nakon što je primerak zahteva za zaštitu zakonitosti dostavio Republičkom javnom tužiocu, Vrhovni kasacioni sud je održao sednicu veća u smislu člana 486. stav 1. i člana 487. stav 1. ZKP, na kojoj je razmotrio spise predmeta, pa je našao:
Zahtev za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog AA, advokata Saše Kneževića, je nedozvoljen.
Odredbom člana 485. ZKP propisani su razlozi za podnošenje zahteva za zaštitu zakonitosti od strane ovlašćenih lica za podnošenje zahteva (član 483. stav 1. ZKP), pa je između ostalih, u članu 485. stav 1. tačka 1. ZKP kao razlog predviđena povreda zakona.
Odredbom člana 485. stav 4. ZKP propisano je da okrivljeni preko svog branioca može podneti zahtev za zaštitu zakonitosti zbog taksativno nabrojanih povreda tog zakonika, učinjenih u prvostepenom postupku i postupku pred apelacionim sudom.
Shodno navedenoj odredbi člana 485. stav 4. ZKP pravo okrivljenog za podnošenje zahteva, preko svog branioca, zbog povrede zakona je, po stavu Vrhovnog kasacionog suda, ograničeno na povrede koje su taksativno navedene u stavu 4. člana 485. ZKP. Dakle, okrivljeni preko svog branioca može podneti zahtev za zaštitu zakonitosti zbog povreda tog zakonika, propisanih u članu 74, članu 438. stav 1. tač. 1) i 4) i tač. 7) do 10) i stav 2. tačka 1), članu 439. tač. 1) do 3) i članu 441. st. 3. i 4. ZKP, učinjenih u prvostepenom i postupku pred apelacionim sudom.
U konkretnom slučaju branilac okrivljenog u zahtevu za zaštitu zakonitosti kao razlog podnošenja istog samo je formalno označio da je pravnosnažnim presudama učinjena bitna povreda odredaba krivičnog postupka iz člana 438. stav 2. tačka 1) ZKP, zbog koje povrede je podnošenje zahteva dozvoljeno okrivljenom, preko branioca, dok je u obrazloženju zahteva naveo da izvedeni dokazi ne pružaju osnov za zaključak da je okrivljeni počinio krivična dela u pitanju za koja je oglašen krivim, ukazivanjem da je sud, pogrešnom ocenom izvedenih dokaza, a pre svega odbrane okrivljenog koji je negirao da je kritičnom prilikom neovlašćeno držao vatreno oružje i iz istog ispalio više hitaca i na taj način naneo telesnu povredu oštećenom već da je oružje imalo treće lice, a što potvrđuju u svojim iskazima i neposredni očevici događaja svedoci VV i GG, kao i da nalaz i mišljenje veštaka nije u potpunosti interpretiran i pravilno cenjen posebno u pogledu međusobnog položaja okrivljenog i oštećenog u trenutku povređivanja oštećenog koji, po stavu branioca isključuje mogućnost da je okrivljeni ispaljivanjem hitca naneo telesnu povredu oštećenom čijem iskazu se vera ne može pokloniti posebno imajući u vidu da je isti iskaz menjao sedam puta.
Po oceni Vrhovnog kasacionog suda, iz ovih navoda proizilazi da se zahtevom osporava činjenično stanje utvrđeno prvostepenom, a potvrđeno drugostepenom presudom u pogledu učešća ovog okrivljenog u izvršenju krivičnih dela u pitanju.
Pored toga, branilac okrivljenog kao razlog podnošenja zahteva za zaštitu zakonitosti navodi povredu zakona iz člana 439. tačka 3) ZKP na štetu okrivljenog, zbog koje povrede zakona je podnošenje zahteva dozvoljeno okrivljenom, preko branioca, pri čemu nije ukazao na koji način je sud odlukom o krivičnoj sankciji povredio zakon, a iz obrazloženja zahteva i navoda da je sud prilikom odmeravanja kazne dva puta cenio okolnosti pod kojima je došlo do izvršenja krivičnog dela, da nije dao konkretno pojašnjenje u odnosu na konkretan slučaj u pogledu stepena krivične odgovornosti, društvene opasnosti i okolnosti pod kojima je delo izvršeno niti je napravio razliku između otežavajućih i olakšavajućih okolnosti, a takođe je naveo da je okrivljeni navodno ''osuđeno lice'' iako je u odnosu na ove osude nastupila zakonska rehabilitacija zbog čega se okrivljeni ima smatrati neosuđivanim, tako da i ta činjenica čini presudu potpuno kontradiktornom u pogledu uvoda i obrazloženja presude, po oceni Vrhovnog kasacionog suda, proizilazi da se zahtevom polemiše sa ocenom i utvrđenjem suda u pogledu okolnosti od značaja za odmeravanje krivične sankcije.
Međutim, kako citiranom odredbom člana 485. stav 4. ZKP koja propisuje razloge zbog kojih okrivljeni preko svog branioca shodno ograničenju njegovih prava pravima koji u postupku ima okrivljeni (član 71. tačka 5) ZKP), mogu podneti zahtev za zaštitu zakonitosti protiv pravnosnažne odluke i postupka koji je prethodio njenom donošenju, nije predviđena mogućnost podnošenja ovog vanrednog pravnog leka po osnovu pogrešno ili nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja u pravnosnažnoj presudi, to je Vrhovni kasacioni sud zahtev za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog AA, advokata Saše Kneževića, ocenio nedozvoljenim.
Sa iznetih razloga, a na osnovu odredbe člana 487. stav 1. tačka 2. u vezi člana 485. stav 4. ZKP, Vrhovni kasacioni sud je odlučio kao u izreci ovog rešenja.
Zapisničar-savetnik Predsednik veća-sudija
Jelena Petković-Milojković,s.r. Radmila Dragičević-Dičić,s.r.
Za tačnost otpravka
Upravitelj pisarnice
Marina Antonić
an