Kzz 290/2017 činjenično; odbačaj

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Kzz 290/2017
11.04.2017. godina
Beograd

Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Zorana Tatalovića, predsednika veća, Radmile Dragičević-Dičić, Maje Kovačević-Tomić, Sonje Pavlović i Milunke Cvetković, članova veća, sa savetnikom Olgicom Kozlov, zapisničarem, u krivičnom predmetu protiv okrivljenog AA, zbog krivičnog dela teško delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja iz člana 297. stav 4. u vezi člana 289. stav 3. i 1. Krivičnog zakonika, odlučujući o zahtevu za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog, advokata Zorana Milojevića, podnetom protiv pravnosnažnih presuda Osnovnog suda u Kikindi K 29/16 od 08.08.2016. godine i Apelacionog suda u Novom Sadu Kž1 1361/16 od 21.11.2016. godine, u sednici veća održanoj 11.04.2017. godine, doneo je

R E Š E NJ E

ODBACUJE SE, kao nedozvoljen, zahtev za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog AA, podnet protiv pravnosnažnih presuda Osnovnog suda u Kikindi K 29/16 od 08.08.2016. godine i Apelacionog suda u Novom Sadu Kž1 1361/16 od 21.11.2016. godine.

O b r a z l o ž e nj e

Presudom Osnovnog suda u Kikindi K 29/16 od 08.08.2016. godine, okrivljeni AA oglašen je krivim zbog izvršenog krivičnog dela teško delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja iz člana 297. stav 4. u vezi člana 289. stav 3. i 1. Krivičnog zakonika za koje mu je sud izrekao uslovnu osudu tako što mu je utvrdio kaznu zatvora u trajanju od jedne godine koja se neće izvršiti ukoliko okrivljeni u vremenu proveravanja od tri godine, po pravnosnažnosti presude, ne izvrši novo krivično delo.

Istom presudom na osnovu člana 86. KZ okrivljenom je izrečena mera bezbednosti zabrana upravljanja motornim vozilom „C“ i „E“ kategorije u trajanju od jedne godine, na teritoriji RS računajući od dana pravnosnažnosti presude, a ukoliko okrivljeni prekrši zabranu upravljanja motornim vozilom uslovna osuda se može opozvati.

Na osnovu člana 258. stav 4. ZKP oštećeni je upućen na parnicu radi ostvarenja imovinsko-pravnog zahteva, a okrivljeni je na osnovu člana 264. stav 1. ZKP obavezan da naknadi troškove sudskog paušala i krivičnog postupka, kao u izreci presude.

Presudom Apelacionog suda u Novom Sadu Kž1 1361/16 od 21.11.2016. godine usvajanjem žalbe Osnovnog javnog tužioca u Kikindi preinačena je presuda Osnovnog suda u Kikindi K 29/16 od 08.08.2016. godine, u pogledu odluke o krivičnoj sankciji, tako što je taj sud okrivljenog za izvršeno krivično delo teško delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja iz člana 297. stav 4. u vezi člana 289. stav 3. u vezi stava 1. KZ osudio na kaznu zatvora u trajanju od jedne godine te mu je izrekao meru bezbednosti zabrane upravljanja motornim vozilom „C“ i „E“ kategorije u trajanju od jedne godine, na teritoriji RS, po pravnosnažnosti presude, dok je žalba okrivljenog AA odbijena kao neosnovana, a prvostepena presuda u preostalom, nepreinačenom delu, potvrđena.

Protiv navedenih pravnosnažnih presuda, na osnovu člana 482. stav 1. i člana 483. stav 1. i 3. ZKP, branilac okrivljenog AA, advokat Zoran Milojević podneo je zahtev za zaštitu zakonitosti, zbog povrede krivičnog zakona iz člana 439. tačka 1) ZKP, uz predlog Vrhovnom kasacionom sudu da usvoji podneti zahtev i preinači pobijane presude u oslobađajuće ili da iste ukine i predmet vrati na ponovno suđenje Apelacionom sudu u Novom Sadu.

Vrhovni kasacioni sud je, na osnovu člana 486. stav 1. i člana 487. stav 1. ZKP, održao sednicu veća na kojoj je razmotrio spise predmeta, te je našao:

Zahtev za zaštitu zakonitosti je nedozvoljen.

Odredbom člana 484. ZKP propisan je obavezan sadržaj zahteva tako da se u zahtevu za zaštitu zakonitosti mora navesti razlog, iz člana 485. stav 1. ZKP, za njegovo podnošenje.

U vezi s`tim, odredba člana 485. stav 1. tačka 1) ZKP, koja je opšteg karaktera, načelno propisuje da se zahtev za zaštitu zakonitosti može podneti ako je pravnosnažnom odlukom ili u postupku koji je prethodio njenom donošenju povređen zakon. Nadalje, odredbom člana 485. stav 4. u vezi stava 1. ZKP, je propisano zbog kojih povreda zakona u prvostepenom postupku i pred apelacionim sudom okrivljeni može podneti zahtev za zaštitu zakonitosti i te povrede su taksativno navedene: član 74, član 438. stav 1. tačka 1) i 4) i tačka 7) do 10) i stav 2. tačka 1), član 439. tačka 1) do 3) i član 441. stav 3. i 4. ZKP.

Vrhovni kasacioni sud je prilikom odlučivanja o zahtevu za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog vezan razlozima iz člana 485. stav 1. u vezi stava 4. ZKP, delom i pravcem pobijanja koji su istaknuti u zahtevu za zaštitu zakonitosti, kako je to izričito propisano članom 489. stav 1. ZKP.

Podnetim zahtevom branioca okrivljenog AA, advokata Zorana Milojevića se ukazuje na povredu krivičnog zakona iz člana 439. tačka 1) ZKP navodima da su nižestepeni sudovi, iako su pravilno i tačno utvrdili činjenično stanje, povredili krivični zakon. Prema stavu branioca u konkretnom slučaju nema uzročno-posledične veze između radnje okrivljenog i posledice koja je nastala, a što predstavlja bitan element bića krivičnog dela ugrožavanje javnog saobraćaja iz člana 289. stav 1. KZ. Tačno je da je okrivljeni AA upravljao svojim vozilom nedozvoljenom brzinom, ali oštećeni nije propustio vozilo sa prvenstvom prolaza, što je uzrok nastanka saobraćajne nezgode, te u radnjama okrivljenog nije ostvaren bitan element bića predmetnog krivičnog dela.

Vrhovni kasacioni sud nalazi, da bez obzira na to što se podnetim zahtevom numerički ukazuje na povredu krivičnog zakona - odredbu člana 439. tačka 1) ZKP, koja predstavlja zakonski razlog za podnošenje ovog vanrednog pravnog leka u smislu odredbe člana 485. stav 4. u vezi stava 1. ZKP, datim obrazloženjem ove povrede zakona se osporava pravilnost i potpunost utvrđenog činjeničnog stanja. Kako povreda odredbe člana 440. ZKP nije zakonski razlog za podnošenje zahteva za zaštitu zakonitosti, od strane okrivljenog preko branioca, to je podneti zahtev odbačen kao nedozvoljen.

Kod napred navedenog Vrhovni kasacioni sud je, postupajući u smislu člana 487. stav 1. tačka 2) ZKP, odlučio kao u izreci ovog rešenja.

Zapisničar-savetnik,                                                                                                                             Olgica Kozlov, s.r.

Predsednik veća-sudija,                                                                                                                       Zoran Tatalović, s.r.

Za tačnost otpravka

Upravitelj pisarnice

Marina Antonić