Kzz 341/2017 odbačaj zahteva

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Kzz 341/2017
11.05.2017. godina
Beograd

Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Janka Lazarevića, predsednika veća, Bate Cvetkovića, Dragana Aćimovića, Radoslava Petrovića i Veska Krstajića, članova veća, sa savetnikom Marinom Radosavljević, kao zapisničarem, u krivičnom postupku prema maloletnom AA, zbog krivičnog dela ubistvo u pokušaju iz člana 113. u vezi člana 30. Krivičnog zakonika, odlučujući o zahtevu za zaštitu zakonitosti branilaca maloletnog AA, advokata Milića Milića i advokata Milanka Terzića, podnetom protiv pravnosnažnih rešenja Višeg suda u Novom Pazaru Km 77/16 od 23.12.2016. godine i Apelacionog suda u Kragujevcu Kžm1 8/17 od 10.02.2017. godine, u sednici veća održanoj 11.05.2017. godine, doneo je

R E Š E NJ E

ODBACUJE SE zahtev za zaštitu zakonitosti branilaca maloletnog AA, advokata Milića Milića i advokata Milanka Terzića, podnet protiv pravnosnažnih rešenja Višeg suda u Novom Pazaru Km 77/16 od 23.12.2016. godine i Apelacionog suda u Kragujevcu Kžm1 8/17 od 10.02.2017. godine.

O b r a z l o ž e nj e

Rešenjem Višeg suda u Novom Pazaru Km 77/16 od 23.12.2016. godine, prema maloletnom AA izrečena je vaspitna mera upućivanje u vaspitno-popravni dom i određeno da u istom ostaje najmanje 6 (šest) meseci, a najviše 4 (četiri) godine, s tim da sud svakih šest meseci razmatra da li postoje osnovi za obustavu izvršenja navedene mere ili za njenu zamenu drugom vaspitnom merom. Maloletniku je izrečena i mera bezbednosti oduzimanja predmeta, noža sa drvenim koricama dužine sečiva 18 cm, radi zaštite interesa opšte bezbednosti i morala. Rešenjem je određeno da troškovi krivičnog postupka u iznosu od 70.250,00 dinara, padaju na teret budžetskih sredstava suda.

Rešenjem Apelacionog suda u Kragujevcu Kžm1 8/17 od 10.02.2017. godine, odbijena je kao neosnovana žalba branilaca maloletnog AA, advokata Milanka Terzića i advokata Milića Milića, a rešenje Višeg suda u Novom Pazaru Km 77/16 od 23.12.2016. godine, je potvrđeno.

Protiv navedenih pravnosnažnih rešenja, zahtev za zaštitu zakonitosti blagovremeno su podneli branioci maloletnog AA, advokat Milić Milić i advokat Milanko Terzić, u smislu člana 485. stav 1. tačka 1) ZKP, a zbog povreda zakona iz člana 439. tačka 2) i 3) ZKP, sa predlogom da Vrhovni kasacioni sud ukine pobijana rešenja i predmet vrati prvostepenom sudu na ponovno suđenje.

Vrhovni kasacioni sud je na osnovu člana 488. stav 1. ZKP, dostavio primerke zahteva za zaštitu zakonitosti branilaca maloletnog AA, Republičkom javnom tužiocu, pa je u sednici veća koju je održao bez obaveštavanja Republičkog javnog tužioca i branilaca maloletnika, smatrajući da njihovo prisustvo u smislu člana 488. stav 2. ZKP nije od značaja za donošenje odluke, razmotrio spise predmeta sa pravnosnažnim rešenjima, protiv kojih je podnet zahtev za zaštitu zakonitosti, te je nakon ocene navoda u zahtevu, našao:

Branioci maloletnog AA, u zahtevu za zaštitu zakonitosti ističu da je nejasno na čemu je sud zasnovao svoju odluku o izricanju vaspitne mere upućivanje u vaspitno-popravni dom, da razlozi dati u obrazloženju pobijanih rešenja nisu adekvatni i dovoljni i da se može reći da razlozi i ne postoje, zbog čega branioci smatraju da je time učinjena povreda zakona iz člana 439. tačka 3) ZKP.

Iznetim navodima, po oceni ovog suda, branioci maloletnika ukazuju na bitnu povredu odredaba krivičnog postupka iz člana 438. stav 2. tačka 2) ZKP, iako formalno označavaju povredu zakona iz člana 439. tačka 3) ZKP.

Pored toga, zahtevom za zaštitu zakonitosti se ukazuje da iz spisa predmeta proizilazi da je maloletni oštećeni opsovao maloletnog AA, izgovorivši mu reči: „...!“, neposredno pre radnje izvršenja koja se maloletniku stavlja na teret, zbog čega branioci zaključuju da je time maloletni AA bio doveden u stanje jake razdraženosti usled teškog vređanja od strane oštećenog, te da je izvršio krivično delo ubistvo na mah iz člana 115. u vezi člana 30. KZ, a da je nižestepeni sud pogrešno kvalifikovao radnje maloletnika kao krivično delo ubistvo u pokušaju iz člana 113. u vezi člana 30. KZ i time učinio povredu zakona iz člana 439. tačka 2) ZKP.

Iznetim navodima, po oceni ovog suda, branioci maloletog AA, iako ističu povredu zakona iz člana 439. tačka 2) ZKP, u suštini osporavaju ocenu izvedenih dokaza i utvrđeno činjenično stanje u pobijanim rešenjima, te na sopstvenoj verziji utvrđenog činjeničnog stanja, izvode zaključak u pogledu pravne kvalifikacije.

Kako članom 485. stav 4. ZKP, koji propisuje razloge zbog kojih okrivljeni, odnosno njegov branilac, shodno pravima koja u postupku ima u smislu člana 71. tačka 5) ZKP, mogu podneti zahtev za zaštitu zakonitosti protiv pravnosnažne odluke i postupka koji je prethodio njenom donošenju, nije predviđena mogućnost podnošenja ovog vanrednog pravnog leka zbog povrede zakona iz člana 438. stav 2. tačka 2) ZKP, kao i zbog pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja u pravnosnažnoj presudi ili rešenju koje odgovore presudi, to je Vrhovni kasacioni sud zahtev branilaca maloletnog AA, u ovom delu ocenio kao nedozvoljen.

Branioci u zahtevu za zaštitu zakonitosti ističu i to da je u postupku koji je prethodio donošenju pobijanih rešenja, povređeno pravo maloletnika na pravično suđenje zajemčeno članom 6. Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, time što postupajući sudija Višeg suda u Novom Pazaru, nije imala stečena posebna znanja iz oblasti zaštite maloletnih lica.

Međutim, kako branioci uz zahtev nisu dostavili odluku Evropskog suda za ljudska prava kojom je utvrđeno da je maloletnom AA u predmetnom postupku povređeno pravo na pravično suđenje zajemčeno Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, to je Vrhovni kasacioni sud našao da zahtev branilaca u ovom delu nema zakonom propisan sadržaj u smislu člana 484. ZKP.

Iz navedenih razloga, Vrhovni kasacioni sud je odlučio kao u izreci ovog rešenja na osnovu člana 487. stav 1. tačka 2) u vezi sa članom 485. stav 4. ZKP u delu u kojem je zahtev odbacio kao nedozvoljen, a na osnovu člana 487. stav 1. tačka 3) u vezi člana 484. ZKP u delu u kojem je zahtev odbacio, jer nema zakonom propisan sadržaj.

Zapisničar-savetnik                                                                                                   Predsednik veća-sudija

Marina Radosavljević,s.r.                                                                                       Janko Lazarević,s.r.

Za tačnost otpravka

Upravitelj pisarnice

Marina Antonić