Kzz 6/2017 povreda čl. 438 st. 2 tač. 2; odbačaj

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Kzz 6/2017
07.02.2017. godina
Beograd

Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Radmile Dragičević-Dičić, predsednika veća, Maje Kovačević Tomić, Sonje Pavlović, Bate Cvetkovića i Veska Krstajića, članova veća, sa savetnikom Tatjanom Milenković, kao zapisničarem, u krivičnom predmetu okrivljenog AA, zbog krivičnog dela teške telesne povrede iz člana 121. stav 1. KZ, odlučujući o zahtevu za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog AA, advokata Luke Jovovića, podnetom protiv pravnosnažne presude Višeg suda u Somboru Kž1 br.291/16 od 14.12.2016. godine, u sednici veća održanoj dana 07.02.2017. godine, doneo je

R E Š E NJ E

ODBACUJE SE, kao nedozvoljen, zahtev za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog AA, podnet protiv pravnosnažne presude Višeg suda u Somboru Kž1 br.291/16 od 14.12.2016. godine.

O b r a z l o ž e nj e

Presudom Osnovnog suda u Vrbasu K br.23/16 od 04.10.2016. godine, okrivljeni AA oglašen je krivim zbog izvršenja krivičnog dela teška telesna povreda iz člana 121. stav 1. KZ za koje mu je izrečena uslovna osuda tako što mu je utvrđena kazna zatvora u trajanju od 6 meseci i istovremeno određeno da se ista neće izvršiti ukoliko okrivljeni u periodu od dve godine ne počini novo krivično delo.

Istom presudom na osnovu člana 258. ZKP, oštećeni BB i VV su sa eventualnim imovinsko pravnim zahtevom upućeni na redovnu građansku parnicu, a obavezan je okrivljeni AA da na osnovu člana 262. ZKP sudu nadoknadi troškove krivičnog postupka u iznosu od 8.000,00 dinara u roku do dva meseca po pravnosnažnosti presude.

Presudom Višeg suda u Somboru Kž1 br.291/16 od 14.12.2016. godine odbijena je kao neosnovana žalba branioca okrivljenog AA, a presuda Osnovnog suda u Vrbasu K br.23/16 od 04.10.2016. godine, potvrđena.

Protiv presude Višeg suda u Somboru Kž1 br.291/16 od 14.12.2016. godine zahtev za zaštitu zakonitosti podneo je branilac okrivljenog AA, advokat Luka Jovović, zbog povrede zakona iz člana 439. tačka 1. i 3. ZKP, u koju povredu zakona se Vrhovni kasacioni sud nije upuštao budući da ista uopšte nije obrazložena, dok iz obrazloženja zahteva proizilazi da je isti podnet zbog bitne povrede odredaba krivičnog postupka iz člana 438. stav 2. tačka 2. ZKP, kao i povrede Ustava i odluka Evropskog suda za ljudska prava koje su bliže navedene u samom zahtevu, sa predlogom da Vrhovni kasacioni sud usvoji podneti zahtev za zaštitu zakonitosti i ukine pobijanu presudu i predmet vrati na ponovno odlučivanje.

Vrhovni kasacioni sud je u sednici veća održanoj u smislu odredbe člana 487. stav 1. ZKP nakon razmatranja spisa predmeta i navoda zahteva za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog našao da je:

-zahtev u delu u kome je podnet zbog bitne povrede odredaba krivičnog postupka iz člana 438. stav 2. tačka 2. ZKP nedozvoljen.

-zahtev u delu u kome se ukazuje na povredu odluka Evropskog suda za ljudska prava i Ustava Republike Srbije bez sadržaja.

Odredbom člana 485. ZKP propisani su razlozi za podnošenje zahteva za zaštitu zakonitosti od strane lica ovlašćenih za podnošenja zahteva (član 483. stav 1. ZKP), pa je između ostalih, u članu 485. stav 1. tačka 1. ZKP kao razlog predviđena povreda zakona.

Članom 485. stav 4. istog Zakonika propisano je da okrivljeni može podneti zahtev za zaštitu zakonitosti zbog taksativno nabrojanih povreda tog zakonika, učinjenih u prvostepenom postupku i postupku pred apelacionim sudom.

Pravo okrivljenog za podnošenje zahteva zbog povrede zakona je po stavu Vrhovnog kasacionog suda shodno navedenoj zakonskoj odredbi, ograničeno na povrede koje su taksativno navedene u stavu 4. člana 485. ZKP. Prema tome, okrivljeni može podneti zahtev za zaštitu zakonitosti zbog povreda tog zakonika: član 74, član 438. stav 1. tačka 1.) i 4.) i tačka 7.) do 10.) i stav 2. tačka 1.), član 439. tačka 1.) do 3.) i član 441. st. 3. i 4. učinjenih u prvostepenom postupku i postupku pred apelacionim sudom.

U zahtevu za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog AA koji je podnet u skladu sa odredbom člana 483. stav 3. ZKP, kao osnov podnošenja zahteva navedena je bitna povreda odredaba krivičnog postupka iz člana 438. stav 2. tačka 2. ZKP u drugostepenoj presudi.

Navedena povreda međutim, po stavu Vrhovnog kasacionog suda ne predstavlja zakonski razlog u okviru povreda nabrojanih u članu 485. stav 4. ZKP zbog koga bi okrivljeni, kao ovlašćeno lice, mogao podneti zahtev za zaštitu zakonitosti, pa je zahtev u tom delu ocenjen kao nedozvoljen.

Prema tome, povreda koja je predmet podnetog zahteva za zaštitu zakonitosti po stavu Vrhovnog kasacionog suda ne može biti razlog za podnošenje ovog vanrednog pravnog leka od strane okrivljenog, zbog čega je zahtev ocenjen kao nedozvoljen.

Imajući u vidu da je u svom zahtevu branilac okrivljenog AA naveo da je pobijana presuda u suprotnosti sa presudama Evropskog suda za ljudska prava koje je bliže označio u svom zahtevu, kao i sa Ustavom Republike Srbije, ali da uz zahtev nije priložio presude Evropskog suda za ljudska prava niti odluku Ustavnog suda, Vrhovni kasacioni sud je u tom delu našao da je zahtev branioca okrivljenog bez sadržaja.

Iz napred navedenih razloga doneta je odluka kao u izreci na osnovu odredbe člana 487. stav 1. tačka 2. i 3. u vezi člana 485. stav 4. i člana 484. ZKP.

Zapisničar-savetnik,                                                                                                      Predsednik veća-sudija,

Tatjana Milenković, s.r.                                                                                                Radmila Dragičević-Dičić, s.r.

Za tačnost otpravka

Upravitelj pisarnice

Marina Antonić