
Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Rev 3331/2021
14.07.2021. godina
Beograd
U IME NARODA
Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: dr Dragiše B. Slijepčevića, predsednika veća, Jasmine Stamenković i dr Ilije Zindovića, članova veća, u pravnoj stvari tužilje AA iz ..., koju zastupa punomoćnik Obren Dragutinović, advokat iz ..., protiv tuženog BB iz ..., kog zastupa punomoćnik Sanja Milovanović, advokat iz ..., radi razvoda braka, odlučujući o reviziji tužilje, izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Kragujevcu Gž2 72/21 od 17.02.2021. godine, u sednici veća održanoj dana 14.07.2021. godine, doneo je
P R E S U D U
ODBIJA SE revizija tužilje, izjavljena protiv presude Apelacionog suda u Kragujevcu Gž2 72/21 od 17.02.2021. godine, kao neosnovana.
O b r a z l o ž e nj e
Presudom Osnovnog suda u Trsteniku P2 60/20 od 24.09.2020. godine u stavu prvom izreke razveden je brak tužilje i tuženog, zaključen dana 16.11.2012. godine. U stavu drugom utvrđeno je da će roditeljsko pravo nad maloletnom decom stranaka, VV rođenim ... godine, i GG, rođenom ... godine, samostalno vršiti majka-tužilja. U stavu trećem obavezan je tuženi da na ime izdržavanja maloletne dece isplaćuje i to za maloletnu GG iznos od 120 evra i za maloletnog VV iznos od 100 evra, sve u dinarskoj protivvrednosti na dan isplate po srednjem kursu NBS počev od 09.06.2020. godine, kao dana podnošenja tužbe pa ubuduće do 05. u mesecu za tekući mesec. U stavu četvrtom utvrđen je način kontaktiranja između tuženog i maloletne dece stranaka na način kao u ovom stavu izreke. U stavu petom odbijen je tužbeni zahtev tužilje da se obaveže tuženi da na ime izdržavanja maloletne dece pored dosuđenih iznosa plaća još za maloletnu GG iznos od 130 evra i za maloletnog VV iznos od 150 evra. U stavu šestom odbijen je tužbeni zahtev tužilje da se tuženi delimično liši roditeljskog prava u pogledu prava na davanje saglasnosti za promenu prebivališta dece na teritoriji Republike Srbije, izdavanja ličnih isprava dece, upisa u osnovnu školu, putovanje dece u inostranstvo, sa zadržavanjem ne dužim od 15 dana, te da može ove radnje vršiti bez saglasnosti drugog roditelja – tuženog. U stavu sedmom odlučeno je da svaka stranka snosi svoje troškove.
Presudom Apelacionog suda u Kragujevcu Gž2 72/21 od 17.02.2021. godine odbijene su žalbe tužilje i tuženog i potvrđena prvostepena presuda u stavovima 3., 4., 5., 6. i 7. izreke. U stavu drugom odbijen je zahtev tužilje za naknadu troškova drugostepenog postupka.
Protiv navedene drugostepene presude tužilja je blagovremeno izjavila reviziju, zbog pogrešne primene materijalnog prava i pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja.
Tuženi je podneo odgovor na reviziju.
Ispitujući pobijanu drugostepenu presudu u granicama revizijskih navoda, u smislu odredbe člana 408. ZPP, Vrhovni kasacioni sud je utvrdio da revizija tužilje nije osnovana.
U postupku donošenja drugostepene presude nije učinjena bitna povreda odredaba parničnog postupka iz člana 374. stav 2. tačka 2. ZPP, na koju revizijski sud pazi po službenoj dužnosti.
Prvostepenom presudom Osnovnog suda u Trsteniku razveden je brak tužilje i tuženog i utvrđeno je da će roditeljsko pravo nad njihovom maloletnom decom samostalno vršiti majka, ovde tužilja. U tom delu prvostepena presuda nije bila ni ožalbena, pa nije bila ni predmet odlučivanja u pobijanoj drugostepenoj presudi. Odlučujući o zahtevu tužilje za izdržavanje maloletne dece, prvostepeni sud je utvrdio da su potrebe za izdržavanje za maloletnu GG iznos od oko 22.000,00 dinara mesečno, a za maloletnog VV iznos od 20.000,00 dinara mesečno. Potrebe dece utvrđene su na osnovu iskaza majke, koja je i do tada živela sa decom u zajednici. Prvostepeni sud uredio je i način održavanja kontakta između tuženog i maloletne dece stranaka, sve prema mišljenju i predlogu Centra za socijalni rad Trstenik. Drugostepeni sud je stanovišta da je prvostepeni sud pravilno utvrdio mesečne potrebe maloletne dece i pravilno obavezao tuženog da doprinosi izdržavanju maloletne dece u dosuđenim iznosima. Drugostepeni sud prihvata i ostale razloge na kojima je zasnovana prvostepena odluka kao pravilne i potvrđuje prvostepenu presudu.
Pobijana drugostepena presuda doneta je pravilnom primenom materijalnog prava na utvrđeno činjenično stanje.
Odredbom člana 160. stav 1. Porodičnog zakona propisano je da se izdržavanje određuje prema potrebama poverioca i mogućnostima dužnika izdržavanja, pri čemu se vodi računa o minimalnoj sumi izdržavanja. U stavu 2. iste odredbe predviđeno je na koji način se utvrđuju potrebe poverioca, a na koji način mogućnosti dužnika izdržavanja. U skladu sa navedenom zakonskom odredbom prvostepeni sud je utvrdio mesečne potrebe izdržavanja za maloletnu GG i za maloletnog VV, zajedničku maloletnu decu tužilje i tuženog. U skladu sa utvrđenim mesečnim potrebama dece, tuženi kao dužnik izdržavanja obavezan je da na ime izdržavanja maloletne GG mesečno plaća iznos od 120 evra, a za izdržavanje maloletnog VV iznos od 100 evra, dok bi preostali iznos obezbeđivala majka sa kojom deca i žive. Način održavanja kontakta dece i tuženog sa kojim deca ne žive, određen je na osnovu nalaza i stručnog mišljenja Centra za socijalni rad Trstenik.
U reviziji tužilje ističe se da iznosi koje je tuženi obavezan da plaća na ime izdržavanja maloletnoj deci predstavljaju svega 7,5%, odnosno 6% njegove zarade. Takođe se ističe da zarada tuženog nije utvrđena na pravilan način, kao ni mesečne potrebe dece. Tužolja u reviziji navodi da se sudovi prilikom uređivanja načina održavanja ličnih odnosa tuženog sa decom nisu rukovodili interesima maloletne dece.
Revizijom ne može da se pobija utvrđeno činjenično stanje, shodno odredbi člana 407. stav 2. ZPP. Stoga su nedozvoljeni revizijski navodi kojima se osporava utvrđena visina zarade tuženog i mesečne potrebe dece na ime izdržavanja, budući da predstavljaju utvrđene činjenice. Paušalan je revizijski navod tužilje da se prilikom uređenja ličnih odnosa tuženog sa decom nižestepeni sudovi nisu rukovodili interesima maloletne dece, pa se istim ne dovodi u pitanje pravilnost primenjenog materijalnog prava i to odredbe člana 266. stav 1. Porodičnog zakona.
Iz navedenih razloga, Vrhovni kasacioni sud odbio je reviziju tužilje kao neosnovanu i odlučio kao u izreci, primenom odredbe člana 414. ZPP.
Predsednik veća - sudija
dr Dragiša B. Slijepčević,s.r.
Za tačnost otpravka
Upravitelj pisarnice
Marina Antonić