Prev 316/2021 3.19.1.25.1.4; posebna revizija; 3.1.1.2; svojina

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Prev 316/2021
23.09.2021. godina
Beograd

Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Branka Stanića, predsednika veća, Tatjane Matković Stefanović, Tatjane Miljuš, dr Ilije Zindovića i Jasmine Stamenković, članova veća, u parnici tužioca „BOROVO“ DD Vukovar, ul. Ante Starčevića bb, Republika Hrvatska, koga zastupa punomoćnik Milorad Glavan, advokat u ..., protiv tuženog DP „BORELI“ Sombor - u stečaju, Ul. staparski put bb, čiji je punomoćnik Gorica Markov, advokat u ..., radi utvrđivanja prava svojine i predaje u posed, vrednost predmeta spora 100.000,00 dinara, odlučujući o reviziji tuženog izjavljenoj protiv presude Privrednog apelacionog suda 12Pž 5460/19 od 03.02.2021. godine, u sednici veća održanoj dana 23.09.2021. godine, doneo je

R E Š E NJ E

NE DOZVOLJAVA SE odlučivanje o reviziji tuženog izjavljenoj protiv presude Privrednog apelacionog suda 12Pž 5460/19 od 03.02.2021. godine, kao izuzetno dozvoljenoj.

ODBACUJE SE kao nedozvoljena revizija tuženog izjavljena protiv presude Privrednog apelacionog suda 12Pž 5460/19 od 03.02.2021. godine.

O b r a z l o ž e nj e

Presudom Privrednog apelacionog suda 12Pž 5460/19 od 03.02.2021. godine odbijena je kao neosnovana žalba tuženog i potvrđena presuda Privrednog suda u Somboru P 208/2018 od 13.12.2018. godine u stavu prvom izreke kojim je konstatovano da se delimično usvaja tužbeni zahtev i naloženo je tuženom da poslovni prostor koji se nalazi u ... na katastarskoj parceli broj .., upisan u V-2 u Listu nepokretnosti broj .. KO ..., bliže opisan, isprazni od lica i stvari i isti ustupi u svojinu i državinu tužiocu, i u trećem stavu izreke kojim je obavezan tuženi da tužiocu na ime naknade troškova parničnog postupka isplati iznos od 64.275,00 dinara.

Protiv pravnosnažne presude donete u drugom stepenu tuženi je izjavio blagovremenu reviziju, pozivom na odredbu člana 404. Zakona o parničnom postupku.

Prema odredbi člana 404. Zakona o parničnom postupku („Službeni glasnik RS“ br. 72/11 ... 18/20) revizija je izuzetno dozvoljena zbog pogrešne primene materijalnog prava i protiv drugostepene presude koja ne bi mogla da se pobija revizijom, ako je po oceni Vrhovnog kasacionog suda potrebno da se razmotre pravna pitanja od opšteg interesa ili pravna pitanja u interesu ravnopravnosti građana, radi ujednačavanja sudske prakse, kao i ako je potrebno novo tumačenje prava (posebna revizija). O dozvoljenosti i osnovanosti posebne revizije odlučuje Vrhovni kasacioni sud u veću od pet sudija.

Ocenjujući ispunjenost uslova za dozvoljenost revizije izjavljene na osnovu citirane zakonske odredbe, Vrhovni kasacioni sud je našao da u ovoj vrsti spora ne postoji potreba za ujednačavanjem sudske prakse ili novim tumačenjem prava, kao ni razmatranjem pravnih pitanja od opšteg interesa ili pravnih pitanja u interesu ravnopravnosti građana.

Pobijanom drugostepenom odlukom pravnosnažno je odlučeno o zahtevu tužioca za predaju nepokretnosti u ... koja je bliže opisana u izreci prvostepene presude.

Imajući u vidu sadržinu tražene pravne zaštite, način presuđenja i razloge na kojima su zasnovane pobijane odluke nižestepenih sudova, Vrhovni kasacioni sud nalazi da u konkretnom slučaju nisu ispunjeni zakonski uslovi koje propisuje odredba člana 404. stav 1. Zakona o parničnom postupku za izuzetnu dozvoljenost revizije. O primeni Zakona o potvrđivanju sporazuma o pitanjima sukcesije iz 2002. godine na koji se revident poziva u reviziji, Vrhovni kasacioni sud je dao tumačenje u većem broju odluka povodom zahteva pravnih lica sa teritorija bivših država članica SFRJ za utvrđenje prava svojine na nepokretnostima koji se nalaze na teritoriji Republike Srbije, pa i u vezi neposredne primene Sporazuma o pitanjima sukcesije. Međutim, nižestepene odluke nisu zasnovane na navedenom Sporazumu, niti je od značaja strano pravo o svojinskoj transformaciji, ili Zakon o pretvaranju društvene svojine u druge oblike svojine, kako to revident smatra, već je odluka doneta primenom Zakona o osnovama svojinskopravnih odnosa, o pravu titulara prava svojine na nepokretnosti, ovde tužioca, upisanog u javne knjige o nepokretnostima i pravima na nepokretnostima na osnovu pravnosnažne sudske presude domaćeg suda, da od držaoca zahteva povraćaj individualno određene stvari (član 37). Za razliku od sudskih odluka na koje se poziva tuženi u reviziji, a u kojim situacijama pravo svojine tužioca nije bilo upisano u javne evidencije o pravima na nepokretnostima, u konkretnom slučaju tužilac svoje pravo vlasništva dokazivao je upisom prava svojine u katastru nepokretnosti, na osnovu kog dokaza su nižestepeni sudovi utvrdili da je tužilac vlasnik sporne nepokretnosti čiju predaju traži, te da po osnovu Zakona o osnovama svojinskopravnih odnosa uživa pravnu zaštitu. Prema iznetom, u konkretnom slučaju nema potrebe za ujednačavanjem sudske prakse, niti za razmatranjem pravnih pitanja od opšteg interesa i pravnih pitanja u interesu ravnopravnosti građana, niti za novim tumačenjem prava u kontekstu na koji revident ukazuje.

Imajući u vidu navedeno, Vrhovni kasacioni sud je primenom odredbe člana 404. stav 2. Zakona o parničnom postupku, doneo odluku kao u stavu prvom izreke ovog rešenja, nalazeći da nisu ispunjeni uslovi za odlučivanje o reviziji tuženog kao posebnoj.

Vrhovni kasacioni sud je ispitao dozvoljenost izjavljene revizije na osnovu odredbe člana 410. stav 2. tačka 5. Zakona o parničnom postupku („Službeni glasnik RS“ 72/11 ... 18/20) i našao da revizija tuženog nije dozvoljena.

Prema odredbi člana 485. Zakona o parničnom postupku revizija nije dozvoljena u privrednim sporovima ako vrednost predmeta spora pobijanog dela pravnosnažne presude ne prelazi dinarsku protivvrednost 100.000,00 evra po srednjem kursu NBS na dan podnošenja tužbe.

Tužilac je tužbu podneo 24.09.2010. godine. Vrednost predmeta spora pobijanog dela pravnosnažne odluke je 100.000,00 dinara (vrednost spora koju je tužilac označio), što na dan podnošenja tužbe iznosi 947,31 evro. Taj iznos je ispod zakonom propisanog cenzusa za dozvoljenost revizije u privrednom sporu, pa iz tog razloga izjavljena revizija nije dozvoljena.

Primenom odredbe člana 413. Zakona o parničnom postupku, Vrhovni kasacioni sud je doneo odluku kao u stavu drugom izreke ovog rešenja.

Predsednik veća - sudija

Branko Stanić, s.r.

Za tačnost otpravka

Upravitelj pisarnice

Marina Antonić