R1 496/2021 3.20.1; sukob nadležnosti - građansko pravo

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
R1 496/2021
30.08.2021. godina
Beograd

Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija Branka Stanića, predsednika veća, Tatjane Matković Stefanović i Tatjane Miljuš, članova veća, u parničnom postupku po tužbi tužioca AA iz ..., čiji je punomoćnik Zoran Zdravković, advokat u ..., protiv tuženog URBAN 018 DOO Niš – u stečaju, čiji je zastupnik stečajni upravnik Zoran Martinović, radi raskida ugovora i naknade štete, vrednost predmeta spora 107.130,00 evra, odlučujući o sukobu nadležnosti između Višeg suda u Nišu i Privrednog suda u Nišu, u sednici veća održanoj 30.08.2021. godine, doneo je

R E Š E NJ E

Za postupanje u ovom predmetu stvarno je nadležan Viši sud u Nišu.

O b r a z l o ž e nj e

Pred Višim sudom u Nišu u predmetu P.br.2528/17 vođen je postupak po tužbi tužioca AA protiv tuženog Urban 018 DOO Niš, radi raskida ugovora i naknade štete. Tokom postupka nad tuženim je rešenjem Privrednog suda u Nišu 2.St.br.20/20 od 25.08.2020. godine otvoren stečajni postupak, nakon čega je na ročištu održanom dana 11.09.2020. godine utvrđen prekid postupka saglasno odredbi člana 222.st.1.tač.5. ZPP i određeno da će se isti nastaviti po ispunjenju uslova iz člana 225.st.1 ZPP. Dopisom P.br.2528/2017 od 11.08.2021. godine Viši sud u Nišu je, na predlog tužioca i, kako navodi, uz saglasnost stečajnog upravnika tuženog, spise predmeta ustupio Privrednom sudu u Nišu radi nastavka postupka.

Privredni sud u Nišu nije prihvatio stvarnu nadležnost, pa je dopisom od 20.08.2021. godine spise predmeta zavedene kod toga suda pod brojem 7. P 974/2021 dostavio Vrhovnom kasacionom sudu da reši negativni sukob nadležnosti.

Rešavajući tako nastali sukob stvarne nadležnosti na osnovu ovlašćenja iz člana 22. stav 2. Zakona o parničnom postupku, Vrhovni kasacioni sud je našao da je u ovoj fazi postupka stvarno nadležan Viši sud u Nišu za postupanje u ovom predmetu.

Odredbom člana 25. stav 1. tačka 4. Zakona o uređenju sudova propisano je, između ostalog, da privredni sud u prvom stepenu sudi u sporovima povodom reorganizacije, sudske i dobrovoljne likvidacije i stečaja, osim sporova za utvrđenje postojanja, zasnivanja i prestanka radnog odnosa koji su pokrenuti pre otvaranja stečaja. Navedenom odredbom predviđena je atrakcija stvarne nadležnosti privrednog suda u sporovima povodom stečajnog postupka, izuzev u statusnim radnim sporovima koji su pokrenuti pre otvaranja stečaja. Atrakcija stvarne nadležnosti privrednog suda, u slučaju kada je tuženi stečajni dužnik, ostvaruje se pod uslovima propisanim Zakonom o stečaju. U konkretnom slučaju to je Zakon o stečaju („Sl.glasnik RS“, br.104/2009...95/2018).

Prema odredbama tog zakona, svi sudski postupci u odnosu na stečajnog dužnika i njegovu imovinu prekidaju se u trenutku nastupanja pravnih posledica otvaranja postupka stečaja (član 88.). Prekinuti postupak u kojem je stečajni dužnik tuženi, može se nastaviti ako je tužilac, kao stečajni poverilac podneo blagovremenu i urednu prijavu potraživanja, koje je na ispitnom ročištu osporio stečajni upravnik; tužilac, kao stečajni ili razlučni poverilac, i zaključkom stečajnog sudije, upućen na nastavak prekinutog parničnog postupka radi utvrđenja osporenog potraživanja; tužilac kao stečajni ili razlučni poverilac predloži nastavak prekinutog parničnog postupka u roku od osam dana od dana prijema zaključka stečajnog sudije (član 90.). Ako se prekinuti parnični postupak vodio pred sudom opšte nadležnosti, taj sud se, ukoliko nastavi prekinuti postupak, rešenjem oglašava stvarno i mesno nenadležnim i predmet ustupa sudu koji sprovodi stečajni postupak nad tuženim (član 91. stav 3).

Iz izloženog sledi da sud opšte nadležnosti pred kojim se vodi postupak ne može odmah po saznanju da je nad tuženim otvoren stečajni postupak spise predmeta ustupiti privrednom sudu koji sprovodi stečajni postupak. Rešenje o stvarnoj nenadležnosti suda opšte nadležnosti i ustupanju predmeta sudu pred kojim se vodi stečajni postupak, prema odredbi člana 91. stav 3. Zakona o stečaju, sud opšte nadležnosti može doneti tek nakon što odluči da se prekinuti parnični postupak protiv tuženog stečajnog dužnika nastavi na predlog tužioca, kao stečajnog ili razlučnog poverioca, uz ispunjenje uslova propisanih članom 90. Zakona o stečaju.

Imajući u vidu da Viši sud u Nišu u ovom sporu nije postupio u skladu sa odredbama Zakona o stečaju koje uređuju postupanje suda opšte nadležnosti u situaciji kada je nad tuženim otvoren stečaj, taj sud je za sada i dalje stvarno nadležan. Sledstveno citiranom, rešenje kojim se oglašava stvarno nenadležnim i ustupa predmet Privrednom sudu Nišu može doneti samo pošto prekinuti postupak nastavi, ako su za to ispunjeni uslovi predviđeni članom 90. Zakona o stečaju.

Sa izloženog, Vrhovni kasacioni sud je doneo odluku kao u izreci.

Predsednik veća - sudija

Branko Stanić,s.r.

Za tačnost otpravka

Upravitelj pisarnice

Marina Antonić