
Republika Srbija
VRHOVNI SUD
Rev 15256/2023
27.06.2023. godina
Beograd
U IME NARODA
Vrhovni sud, u veću sastavljenom od sudija: Dragane Marinković, predsednika veća, Marine Milanović i Zorice Bulajić, članova veća, u parnici tužioca AA iz sela ..., Opština ..., čiji je punomoćnik Vladimir Putnik, advokat iz ..., protiv tužene Republike Srbije, Privredni sud u Kragujevcu, koju zastupa Državno pravobranilaštvo, Odeljenje u Užicu, radi naknade štete, odlučujući o reviziji tužioca izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Kragujevcu Gžrr 33/23 od 14.02.2023. godine, u sednici održanoj 27.06.2023. godine, doneo je
P R E S U D U
ODBIJA SE, kao neosnovana revizija tužioca izjavljena protiv presude Apelacionog suda u Kragujevcu Gžrr 33/23 od 14.02.2023. godine.
O b r a z l o ž e nj e
Presudom Osnovnog suda u Užicu, Sudska jedinica Bajina Bašta Prr1 22/22 od 15.12.2022. godine, stavom prvim izreke, obavezana je tužena da tužiocu na ime naknade imovinske štete nastale povredom prava na suđenje u razumnom roku plati iznos od 789.651,00 dinara sa zakonskom zateznom kamatom od 17.10.2019. godine do isplate. Stavom drugim izreke, obavezana je tužena da tužiocu plati troškove parničnog postupka u iznosu od 96.000,00 dinara, sa zakonskom zateznom kamatom od izvršnosti presude do isplate.
Presudom Apelacionog suda u Kragujevcu Gžrr 33/23 od 14.02.2023. godine, stavom prvim izreke, usvojena je žalba tužene i preinačena prvostepena presuda tako što je odbijen tužbeni zahtev tužioca kojim je tražio da se obaveže tužena da mu na ime naknade imovinske štete nastale povredom prava na suđenje u razumnom roku plati iznos od 789.651,00 dinara sa zakonskom zateznom kamatom od 17.10.2019. godine do isplate, kao neosnovan. Stavom drugim izreke, obavezan je tužilac da tuženoj na ime troškova parničnog postupka isplati iznos od 78.750,00 dinara sa zakonskom zateznom kamatom od izvršnosti odluke do isplate.
Protiv pravnosnažne presude donete u drugom stepenu, tužilac je blagovremeno izjavio reviziju zbog bitnih povreda odredaba parničnog postupka, pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja i pogrešne primene materijalnog prava.
Ispitujući pravilnost pobijane odluke u smislu člana 408. Zakona o parničnom postupku u vezi člana 403. stav 2. tačka 2. (,,Službeni glasnik RS“ broj 72/11, 55/14, 87/18 i 18/20), Vrhovni sud je utvrdio da je revizija neosnovana.
U postupku nije učinjena bitna povreda odredaba parničnog postupka iz člana 374. stav 2. tačka 2. ZPP, na koju revizijski sud pazi po službenoj dužnosti.
Prema utvrđenom činjeničnom stanju, rešenjem Privrednog suda u Beogradu R4 St 266/18 od 11.07.2018. godine, usvojen je prigovor predlagača, ovde tužioca i utvrđeno da je predlagaču povređeno pravo na suđenje u razumnom roku, u predmetu Privrednog suda u Beogradu St 4155/2010 i naloženo stečajnom sudiji u tom predmetu da u roku od četiri meseca od dana prijema rešenja preduzme neophodne mere i radnje koje su potrebne da bi se pristupilo unovčenju imovine stečajnog dužnika. Rešenjem Privrednog suda u Beogradu St 4155/10 od 22.10.2010. godine otvoren je postupak stečaja nad „Industrijom kotrljajućih ležajeva“ (IKL) A.D. Beograd, Barajevo. Tužiocu je u stečajnom postupku priznato potraživanje u trećem isplatnom redu sa iznosom potraživanja od 789.651,00 dinara, koje potiče iz radnog odnosa na ime neisplaćene zarade, koje nije namireno. Društvo je raspolagalo većinskim društvenim kapitalom do 28.12.1999. godine. Izdavanjem rešenja od 15.11.2001. godine, postupak svojinske transformacije (privatizacije) akcionarskog društva „Industrija kotrljajućih ležaja“ Beograd je okončan, a od 28.12.1999. godine do jula 2005. godine društvo je poslovalo sa 41,5% državnim kapitalom koji je bio u vlasništvu Akcijskog fonda RS, Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje zaposlenih i Fonda za razvoj. Na dan otvaranja postupka stečaja nad akcionarskim društvom „Industrija kotrljajućih ležajeva“, 22.10.2010. godine, država je imala udeo od 0,55% u kapitalu stečajnog dužnika. Rešenjem Vlade Republike Srbije od 07.02.2002. godine, suspendovani su svi organi preduzeća „IKL“ i obrazovan odbor koji će obavljati funkciju suspendovanih organa upravljanja tako što je određen vršilac dužnosti direktora da obavlja funkciju suspendovanih organa poslovanja, sve do 01.01.2010. godine, kada je doneta Uredba o prestanku važenja Uredbe o obaveznoj proizvodnji određenih proizvoda i pružanju usluga i uslovima davanja na privremeno korišćenje sredstava preduzeća.
Polazeći od ovako utvrđenog činjeničnog stanja prvostepeni sud je usvojio tužbeni zahtev, nalazeći da je tužena odgovorna za štetu koju je usled povrede prava na suđenje u razumnom roku pretrpeo tužilac i obavezao tuženu na isplatu traženog iznosa na ime imovinske štete zbog povrede prava na suđenje u razumnom roku u stečajnom postupku koji se vodi pred Privrednim sudom u Beogradu St 4155/10, primenom odrede člana 31. Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku, jer poslodavac tužioca nije bio nezavisan privredni subjekt od države, usled čega nemogućnost naplate priznatog potraživanja iz radnog odnosa se može dovesti u vezu sa kontrolom države nad navedenim preduzećem i utvrđenom povrdom prava na suđenje u razumnom roku, te da postoji uzročna veza između štetne radnje tužene i štetne posledice jer tužilac svoje pravo iz radnog odnosa nije ostvario upravo zbog nerazumno dugog trajanja stečajnog postupka.
Drugostepeni sud je pobijanom presudom, preinačio prvostepenu presudu tako što je tužbeni zahtev tužioca odbio kao neosnovan primenom odredbe člana 31. Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku, imajući u vidu da je predmet spora naknada imovinske štete koju je tužilac pretrpeo zbog povrede prava na suđenje u razumnom roku u postupku stečaja nad preduzećem „IKL“, a potraživanje tužioca datira iz perioda od avgusta 2001. godine do februara 2006. godine, kada je država imala manjinski udeo u kapitalu društva (41,50%), da na dan otvaranja stečajnog postupka stečajni dužnik nije imao većinski društveni kapital, pa ne postoji uzročno –posledična veza između radnji tužene i štete pričinjene tužiocu, pa samim tim ni odgovornost tužene u konkretnom slučaju.
Po oceni Vrhovnog suda, presuda drugostepenog suda zasnovana je na pravilnoj primeni materijalnog prava.
Odredbom člana 31. Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku („Službeni glasnik Republike Srbije“ br. 40/2015), propisano je da stranka može da podnese tužbu protiv Republike Srbije za naknadu imovinske štete izazvane povredom prava na suđenje u razumnom roku, u roku od godinu dana od kad je stekla pravo na pravično zadovoljenje (stav 1). Odgovornost Republike Srbije za imovinsku štetu izazvanu povredom prava na suđenje u razumnom roku je objektivna (stav 3).
Republika Srbija odgovara za materijalnu štetu nastalu zbog potpunog ili delimičnog neizvršenja pravnosnažnih i izvršnih sudskih odluka, odnosno u stečaju utvrđenih potraživanja zaposlenih iz radnog odnosa koja su bez njihove krivice ostala neizvršena i u postupku stečaja vođenom nad stečajnim dužnikom sa većinskim društvenim ili državnim kapitalom, uz uslov da je prethodno utvrđena povreda prava na suđenje u razumnom roku (Zaključak usvojen na sednici Građanskog odeljenja Vrhovnog kasacionog suda od 02.11.2018. godine). Navedeni pravni zaključak dopunjen je na sednici Građanskog odeljenja Vrhovnog kasacionog suda od 27.09.2019. godine, tako da u pogledu izvršnih dužnika koji ne spadaju u napred navedenu kategoriju, već se radi o fizičkim licima ili pravnim licima koja nisu osnovana na bazi društvenog ili državnog kapitala, svakako je nužno utvrđivati uzročnoposledičnu vezu, između povrede prava na suđenje u razumnom roku i nenaplaćenog potraživanja, te utvrđivati da je upravo isključivi razlog nemogućnosti naplate tih potraživanja neadekvatno postupanje suda. Nužno je dokazati da je dužnik u trenutku pokretanja postupka za naplatu imao dovoljno novčanih sredstava u imovini i da je poštujući redosled isplate mogao da se naplati da je sud efikasno postupao i preduzimao delotvorne radnje u cilju naplate propisane odgovarajućim Zakonom o izvršenju.
U konkretnom slučaju tužilac nije bio u mogućnosti da naplati svoje potraživanje prema svom poslodavcu – „Indrustriji kotrljajućih ležajeva“ u stečajnom postupku koji je otvoren rešenjem Privrednog suda u Beogradu St 4155/2010 od 22.10.2010. godine. U tom trenutku stečajni dužnik je preduzeće sa većinskim udelom privatnog kapitala, a potraživanje tužioca iz radnog odnosa potiče iz perioda nakon privatizacije preduzeća. Saglasno praksi Evropskog suda za ljudska prava (Marinković protiv Srbije, predstavka broj 5353/11) Republika Srbija je odgovorna za neizvršenje presuda donetih protiv preduzeća sa pretežno društvenim kapitalom, dok po praksi Ustavnog suda Republike Srbije propust suda da namiri potraživanje priznato u stečajnom postupku protiv dužnika sa većinskim društvenim (državnim) kapitalom, predstavlja povredu pravo na mirno uživanje imovine zajemčeno članom 58. Ustava Republike Srbije (Už 4541/2017 od 24.01.2019. godine). Kako prema utvrđenom činjeničnom stanju poslodavac tužioca nije bilo preduzeće sa većinskim društvenim ili državnim kapitalom u relevantnom periodu, pravilan je zaključak drugostepenog suda da u ovom slučaju ne postoji odgovornost tužene za predmetnu štetu. Naime, samo ukoliko se radi o preduzeću sa većinskim društvenim ili državnim kapitalom, tada se u odnosu na dugovanja tog privrednog društva konstituišu i posebne obaveze Republike Srbije vezane za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku povodom nenamirenog potraživanja u visini priznatog potraživanja u stečajnom postupku. Uredbom o prestanku važenja Uredbe o obaveznoj proizvodnji određenih proizvoda i pružanju usluga i o uslovima davanja na privremeno korišćenje sredstava preduzeća („Službeni glasnik RS“, br. 25 od 16. juna 1997... 43/09), na osnovu koje je doneto rešenje Vlade RS od 07.02.2002. godine, predviđeno je da se mere na osnovu Uredbe mogu preduzimati do 30. novembra 2009. godine, a mere preduzete na osnovu ove uredbe prestaju najkasnije 31. decembra 2009. godine. Do isteka navedenog roka Odbor je bio dužan da sprovede postupak izbora organa preduzeća. Iz navedenog sledi da tužena nije ostvarivala faktičku kontrolu nad preduzećem IKL u vreme otvaranja stečajnog postupka (22.10.2010. godine), pa stoga nema objektivne odgovornosti tužene za imovinsku štetu izazvanu povredom prava na suđenje u razumnom roku, kao ni uzročno-posledične veze između povrede prava na suđenje u razumnom roku i nenaplaćenog potraživanja, zbog čega se neosnovano revizijom ukazuje na pogrešnu primenu materijalnog prava.
Pravilna je i odluka o troškovima parničnog postupka jer je doneta pravilnom primenom odredbe člana 153. stav 1, 154, 162. i 165. stav 2. Zakona o parničnom postupku.
Iz izloženih razloga, Vrhovni sud je odluku kao u izreci doneo primenom odredbe člana 414. stav 1. ZPP.
Predsednik veća – sudija
Dragana Marinković,s.r.
Za tačnost otpravka
upravitelj pisarnice
Marina Antonić