Rev 2700/2022 3.1.5.3; 3.1.1.6

Republika Srbija
VRHOVNI SUD
Rev 2700/2022
27.03.2025. godina
Beograd

Vrhovni sud, u veću sastavljenom od sudija: Branislava Bosiljkovića, predsednika veća, Dragane Boljević, Jasmine Simović, Jelice Bojanić Kerkez i Zorice Bulajić, članova veća, u parnici tužilaca AA, BB i VV, svih iz ..., koje zastupa Milica Lalić Mrazek advokat iz ..., protiv tuženih GG iz ..., čiji je privremeni zastupnik Predrag Božić advokat iz ..., JKP za stambene usluge „Stan“ iz Novog Sada, koga zastupa Goran Stanivuković advokat iz ... i Grada Novog Sada, koga zastupa Pravobranilaštvo Grada Novog Sada, radi utvrđenja, činidbe i isplate, odlučujući o reviziji tuženog Grada Novog Sada, izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Novom Sadu Gž 2561/21 od 01.12.2021. godine, na sednici održanoj 27.03.2025. godine, doneo je

R E Š E NJ E

NE DOZVOLJAVA se odlučivanje o posebnoj reviziji tuženog Grada Novog Sada izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Novom Sadu Gž 2561/21 od 01.12.2021. godine.

ODBACUJE SE kao nedozvoljena revizija tuženog Grada Novog Sada izjavljena protiv presude Apelacionog suda u Novom Sadu Gž 2561/21 od 01.12.2021. godine.

ODBIJA SE zahtev tuženog Grada Novog Sada za naknadu troškova postupka po reviziji.

O b r a z l o ž e nj e

Presudom Osnovnog suda u Novom Sadu P 2204/2019 od 14.05.2021. godine usvojen je tužbeni zahtev (stav prvi izreke), utvrđeno da je ništav i bez pravnog dejstva u odnosu na tužioce ugovor o korišćenju stana putem zakupa zaključen 28.04.1994. godine između tuženih JKP za stambene usluge „Stan“ i GG (stav drugi izreke), i tuženi GG i Grad Novi Sad obavezani da tužiocima predaju u suposed, slobodan od lica i stvari, stan broj 1 u prizemlju porodične stambene zgrade broj .. u ulici ... broj .. u Novom Sadu, sagrađenoj na k.p. .., upisanoj u l.n. .. k.o. Novi Sad II, i šupu i zajedničke prostorije u istoj zgradi (stav treći izreke). Stavom četvrtim izreke, obavezana je tužena GG da svakom od tužilaca isplati novčane iznose u visini zakupnine sa zakonskom zateznom kamatom kako je navedeno u tom stavu. Stavom petim izreke, obavezani su tužioci da isplate troškove od 55.000,00 dinara privremenom zastupniku tužene GG, a stavom šestim izreke obavezani su tuženi da solidarno naknade troškove parničnog postupka od 259.245,00 dinara tužiocima kao solidarnim poveriocima sa zakonskom zateznom kamatom od izvršnosti presude do isplate.

Presudom Apelacionog suda u Novom Sadu Gž 2561/21 od 01.12.2021. godine odbijene su žalbe tuženih i potvrđena označena prvostepena presuda u stavovima prvom, drugom, trećem, četvrtom i šestom izreke (stav prvi izreke) i odbijen zahtev tuženih za naknadu troškova žalbenog postupka (stav drugi izreke).

Protiv pravnosnažne presude donete u drugom stepenu tuženi Grad Novi Sad blagovremeno je izjavio reviziju pozivajući se na odredbe člana 404. Zakona o parničnom postupku (posebna revizija).

Posebna revizija je, u smislu člana 404. Zakona o parničnom postupku („Službeni glasnik RS“, br. 72/11, 49/13-US, 74/13-US, 55/14, 87/18, 18/20, 10/23; u daljem tekstu: ZPP), izuzetno pravno sredstvo koje se, zbog pogrešne primene materijalnog prava, može izjaviti protiv drugostepene presude koja se ne bi mogla pobijati revizijom. O dozvoljenosti posebne revizije odlučuje Vrhovni sud, ceneći potrebu odlučivanja o tom pravnom sredstvu zbog razmatranja pravnih pitanja od opšteg interesa ili u interesu ravnopravnosti građana, ujednačavanja sudske prakse ili novog tumačenja prava.

Ispitujući dozvoljenost revizije, na osnovu člana 404. stav 2. ZPP, Vrhovni sud je našao da nisu ispunjeni uslovi za odlučivanje o posebnoj reviziji, uzimajući u obzir vrstu spora, sadržinu tražene sudske zaštite, način presuđenja i razloge za usvajanje tužbenog zahteva.

U konkretnom sporu pravnosnažnom presudom je usvojen zahtev tužilaca za utvrđenje ništavosti ugovora o korišćenju stana zaključenog 28.04.1994. godine između tuženih JKP za stambene usluge „Stan“ i GG, koja je obavezana da tužiocima preda u suposed stan, slobodan od lica i stvari, kao i šupu i zajedničke prostorije u zgradi u kojoj se nalazi stan i da tužiocima isplati naknadu za korišćenje tog stana u visini zakupnine za period od marta 2019. zaključno sa julom 2020. godine. Nižestepene presude počivaju na okolnostima da su tužioci 1993. godine nasledili polovinu nepokretnosti (svaki sa po 1/6 udela) u kojoj se nalazi i predmetni stan, da je 1994. godine, na osnovu odluke tuženog Grada Novog Sada, tuženo javno komunalno preduzeće sa tuženom GG zaključilo ugovor o korišćenju stana u zgradi koja je u to vreme bila susvojina tužilaca sa ukupno ½ i društvena svojina sa preostalom polovinom, a da od tužilaca nije tražena ni saglasnost niti odobrenje za zaključenje tog ugovora. Nižestepeni sudovi su, imajući u vidu odredbu člana 15. stav 4. Zakona o o osnovama svojinskopravnih odnosa kojom je propisano da je za preduzimanje poslova koji prelaze okvir redovnog upravljanja (otuđenja cele stvari, promena namene stvari, izdavanje cele stvari u zakup, zasnivanje hipoteke na celoj stvari, zasnivanje stvarnih službenosti, veće popravke i slično) potrebna saglasnost svih suvlasnika, zaključili da je ugovor o korišćenju stana od 28.04.1994. godine protivan prinudnim propisima i kao takav ništav, u smislu člana 103. stav 1. Zakona o obligacionim odnosima, zbog čega su utvrdili ništavost zaključenog ugovora, a tuženu obavezali da stan sa podrumom i zajedničkim prostorijama koji je koristila po ugovoru od 1994. koji je oglašen ništavim, slobodan od lica i stvari, preda tužiocima i isplati im novčane iznose u visini zakupnine na ime korišćenja stana.

Kako revident ne ukazuje na drugačije sudske odluke donete u činjeničnoj i pravnoj situaciji sličnoj onoj kakva je u konkretnom slučaju i o suprotnom presuđenju, nije ispunjen nijedan od zakonskih uslova za dozvoljenost posebne revizije, zbog čega je odlučeno kao u prvom stavu izreke, na osnovu člana 404. stav 2. ZPP.

Vrhovni sud je ispitao dozvoljenost revizije i u smislu odredaba člana 410. stav 2. tačka 5. ZPP i ocenio da revizija nije dozvoljena ni u smislu te zakonske odredbe.

Naime, revizija nije dozvoljena u imovinskopravnim sporovima ako vrednost predmeta spora pobijanog dela ne prelazi dinarsku protivvrednost od 40.000 evra po srednjem kursu NBS na dan podnošenja tužbe (član 403. stav 3. ZPP). U konkretnom slučaju vrednost predmeta spora pobijane pravnosnažne presude je označena iznosom od 500.000,00 dinara, koji je očigledno ispod revizijskog cenzusa od 40.000 evra, pa je revizija nedozvoljena i kao takva odbačena drugim stavom izreke ovog rešenja, na osnovu člana 413. ZPP.

Odluka o troškovima postupka po reviziji iz stava trećeg izreke ove odluke doneta je na osnovu člana 165. stav 1. u vezi sa članom 153. stav 1. ZPP, s obzirom da revident nije uspeo u postupku po reviziji.

Predsednik veća - sudija

Branislav Bosiljković s.r.

Za tačnost otpravka

Zamenik upravitelja pisarnice

Milanka Ranković