
Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Rev2 1473/2022
09.02.2023. godina
Beograd
U IME NARODA
Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Vesne Subić, predsednika veća, Zorana Hadžića i Mirjane Andrijašević, članova veća, u parnici tužilje AA iz ..., koju zastupa punomoćnik Dragiša Šćekić, advokat iz ..., protiv tuženog „Aunde Srb“ doo sa sedištem u Kočinom selu, koga zastupa punomoćnik Miša Petrovski, advokat iz ..., radi poništaja rešenja o otkazu ugovora o radu, odlučujući o reviziji tužilje izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Kragujevcu Gž1 1194/21 od 18.01.2022. godine, u sednici veća održanoj 09.02.2023. godine, doneo je
P R E S U D U
ODBIJA SE, kao neosnovana, revizija tužilje izjavljena protiv presude Apelacionog suda u Kragujevcu Gž1 1194/21 od 18.01.2022. godine.
ODBIJAJU SE, kao neosnovani, zahtevi parničnih stranaka za naknadu troškova revizijskog postupka.
O b r a z l o ž e nj e
Presudom Apelacionog suda u Kragujevcu Gž1 1194/21 od 18.01.2022. godine odbijena je, kao neosnovana, žalba tužilje AA iz ... i potvrđena presuda Osnovnog suda u Jagodini P1 279/20 od 21.01.2021. godine kojom je odbijen tužbeni zahtev tužilje prema tuženom kojim je tražila da se poništi, kao nezakonito, rešenje .. od 21.11.2017. godine, da se tuženi obaveže da je vrati na rad, kao i zahtev za naknadu parničnih troškova, a tužilja je obavezana da tuženom naknadi troškove parničnog postupka u iznosu do 124.500,00 dinara.
Protiv pravnosnžane presude donete u drugom stepenu tužilja je blagovremeno izjavila reviziju zbog bitne povrede odredaba parničnog postupka i zbog pogrešne primene materijalnog prava.
Tuženi je podneo odgovor na reviziju.
Vrhovni kasacioni sud je ispitao pobijanu presudu, u smislu člana 408. Zakona o parničnom postupku („Sl. glasnik RS“ broj 72/11...18/20), pa je utvrdio da revizija tužilje nije osnovana.
U postupku nije učinjena bitna povreda odredaba parničnog postupka iz člana 374. stav 2. tačka 2. ZPP na koju revizijski sud pazi po službenoj dužnosti, a nije došlo do propusta u primeni ili do nepravilne primene bilo koje odredbe Zakona o parničnom postupku, pa nije učinjena ni bitna povreda odredaba parničnog postupka iz člana 374. stav 1. ZPP, na koju se u reviziji posebno ukazuje.
Prema utvrđenom činjeničnom stanju, tužilja je bila u radnom odnosu kod tuženog po osnovu ugovora o radu od 24.09.2014. godine i obavljala je poslove radnog mesta ... do 21.11.2017. godine, kada joj je prestao radni odnos osporenim rešenjem broj .. od 21.11.2017. godine, a na osnovu odredbi člana 192, člana 179. stav 2. tačka 1. i člana 185. stav 5. Zakona o radu, kao i odredbi Pravilnika o radu i ugovora o radu bliže navedenim u obrazloženju presude. Naime, tužilji je radni odnos prestao zbog nesavesnog i nemarnog izvršavanja radnih obaveza definisanih članom 96. stav 1. tačka 4. Pravilnika o radu – nemarnost pri radu koja može da utiče na kvalitet posla i članom 96. stav 1. tačka 6. istog Pravilnika – neizvršavanje radnih naloga neposrednog rukovodioca i kada u vezi sa tim nastupaju štetne posledice, a koje se ogledaju u učinjenim greškama pri izradi proizvoda i propuštanja proizvoda sa greškom, a što je osnov za reklamacije kupca. U obrazloženju osporenog rešenja navedeni su propusti u radu tužilje zbog čega joj je neposredni rukovodilad uručio četiri opomene, i to opomene od 04.07.2017. godine, 18.10.2017. godine, 31.10.2017. godine i 07.11.2017. godine u kojima su navedeni propusti u radu tužilje. U osporenom rešenju je naveden postupak koji je tuženi sproveo u smislu odredbe člana 96. stav 2. tačka 4. Pravilnika o radu, donošenju rešenja je prethodilo pisano upozorenje na postojanje razloga za otkaz ugovora o radu broj .. od 13.11.2017. godine na koje se tužilja izjasnila osporavajući navode iz upozorenja.
Imajući u vidu ovako utvrđeno činjenično stanje prvostepeni sud je zaključio da tužbeni zahtev tužilje nije osnovan jer je tuženi, kao poslodavac, shodno članu 180. Zakona o radu, pisanim putem upozorio tužilju na postojanje razloga za otkaz i ostavio joj rok da se izjasni, a prethodno je, u smislu člana 96. Pravilnika o radu tužilji dostavio četiri opomene zbog nemarnosti pri radu koja može da utiče na kvalitet posla i na izvršavanje radnih naloga neposrednog rukovodioca kada u vezi sa tim nastupaju štetne posledice, s tim što je utvrđeno da je tužilja povrede radnih dužnosti učinila iz grube nepažnje.
Drugostepeni sud je prihvatio razloge koje je prvostepeni sud dao za svoju odluku i pravilno ocenio navode žalbe, i za svoju odluku dao dovoljne i jasne razloge, koje u svemu prihvata i Vrhovni kasacioni sud.
Suprotno navodima revizije tuženi je, postupajući po primedbama iz rešenja Apelacionog suda u Kragujevcu Gž1 176/20 od 07.10.2020. godine dostavio ovlašćenje broj 602/1 od 07.02.2017. godine kojim je zakonski zastupnik tuženog ovlastio potpisnika rešenja da može, između ostalog, potpisivati radno pravnu dokumentaciju, a što proizlazi iz navedenog ovlašćenja. Činjenica da u uvodu osporenog rešenja nije navedeno pomenuto ovlašćenje ne čini rešenje nezakonitim.
Neosnovano se u reviziji ukazuje da u dispozitivu rešenja nije naveden činjenični opis povrede radne dužnosti koje se tužilji stavljaju na teret, s obzirom da je u obrazoženju rešenja jasno navedena radnja, način i vreme izvršenja povrede radne obaveze zbog kojih je tužilji prestao radni odnos.
Takođe, u postupku je pravilno utvrđeno da je tužilja krajnjom nepažnjom učinila povrede radne obaveze, kako je i obrazloženo u pobijanoj presudi.
Vrhovni kasacioni sud je cenio i ostale navode izjavljene revizije kojima se ponavljaju navodi žalbe i ukazuje na pogrešeno i nepotpuno utvrđeno činjenično stanje, što nije zakonski razlog za izjavljivanje revizije, a oni razlozi kojima se ukazuje na pogrešnu primenu zakonskih odredbi i odredbi Pravilnika o radu u odnosu na razloge za otkaz ugovora o radu tužilje ne utiču na pravilnost i zakonitost pobijane presude, zbog čega ti navodi nisu posebno obrazloženi.
Tužilja nije uspela u revizijskom postupku, pa nema pravo na troškove tog postupka koje je u reviziji tražila i opredelila, u smislu člana 153. i 154. Zakona o parničnom postupku. Takođe, ni tuženi nema pravo na troškove za sastav odgovora na reviziju, jer ti troškovi nisu bili nužni za vođenje parnice.
Iz navedenih razloga odlučeno je kao u izreci presude, na osnovu člana 414. stav 1. i člana 165. Zakona o parničnom postupku.
Predsednik veća - sudija
Vesna Subić,s.r.
Za tačnost otpravka
Upravitelj pisarnice
Marina Antonić