
Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Rev2 496/2019
06.06.2019. godina
Beograd
Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Branislave Apostolović, predsednika veća, Branislava Bosiljkovića, Zorane Delibašić, Biserke Živanović i Božidara Vujičića, članova veća, u parnici iz radnog odnosa tužioca AA iz ... čiji je punomoćnik Marina Perić advokat iz ..., protiv tužene Republike Srbije – Ministarstvo unutrašnjih poslova, čiji je zakonski zastupnik Državno pravobranilaštvo – Odeljenje u Novom Sadu, radi isplate, odlučujući o reviziji tužioca izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Novom Sadu Gž1 2487/18 od 09.11.2018. godine, u sednici veća održanoj 06.06.2019. godine, doneo je
R E Š E NJ E
NE DOZVOLJAVA SE odlučivanje o posebnoj reviziji tužioca izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Novom Sadu Gž1 2487/18 od 09.11.2018. godine.
ODBACUJE SE kao nedozvoljena revizija tužioca izjavljena protiv presude Apelacionog suda u Novom Sadu Gž1 2487/18 od 09.11.2018. godine.
O b r a z l o ž e nj e
Presudom Osnovnog suda u Novom Sadu P1 934/2017 od 10.07.2018. godine odbijen je prigovor stvarne nenadležnosti kao i prigovor o mesnoj nenadležnosti suda. Delimično je usvojen tužbeni zahtev, pa je obavezana tužena da tužiocu isplati zakonsku zateznu kamatu na iznose naknada troškova za dolazak i odlazak sa rada koji su isplaćeni nakon dospelosti za period od 01.05.2014. godine do 01.02.2017. godine u iznosu od 8.235,85 dinara, a odbijen je tužbeni zahtev tužioca kojim je tražio da se obaveže tužena da mu isplati na ime razlike od isplaćene do pripadajuće osnovne zarade za traženi period iznos od 11.677,84 dinara, sa zakonskom zateznom kamatom i na ime obračunate zakonske zatezne kamate iznos od 5.352,38 dinara, kao i tužbeni zahtev kojim je tražio da se obaveže tužena da mu isplati na ime razlike između isplaćenog i pripadajućeg dodatka – uvećanja na platu za rad u smenama za traženi period iznos od 157.660,17 dinara sa zakonskom zateznom kamatom i na ime obračunate zakonske zatezne kamate iznos od 55.080,17 dinara. Obavezana je tužena da tužiocu naknadi troškove parničnog postupka u iznosu od 14.818,00 dinara.
Apelacioni sud u Novom Sadu je presudom Gž1 2487/18 od 09.11.2018. godine preinačio rešenje o troškovima postupka sadržano u prvostepenoj presudi i odredio da svaka stranka snosi svoje troškove postupka, a u ostalom je odbio žalbe i potvrdio prvostepenu presudu i odbio zahtev tužene za naknadu troškova drugostepenog postupka.
Protiv pravnosnažne presude donete u drugom stepenu, tužilac je, pozivajući se na odredbu člana 404. Zakona o parničnom postupku, blagovremeno izjavio reviziju zbog bitnih povreda odredaba parničnog postupka i pogrešne primene materijalnog prava.
Prema odredbi člana 404. stav 1. Zakona o parničnom postupku (ZPP), revizija je izuzetno dozvoljena zbog pogrešne primene materijalnog prava i protiv drugostepene presude koja se ne bi mogla pobijati revizijom, ako Vrhovni kasacioni sud oceni da je potrebno razmotriti pravna pitanja od opšteg interesa ili u interesu ravnopravnosti građana, ujednačiti sudsku praksu ili dati novo tumačenje prava (posebna revizija).
Po oceni Vrhovnog kasacionog suda, u konkretnom sporu nisu ispunjeni uslovi predviđeni navedenom odredbom da bi se dozvolilo odlučivanje o posebnoj reviziji tužioca, uzimajući u obzir vrstu i prirodu spora, sadržinu tražene sudske zaštite, način presuđenja i razloge za odbijanje tužbenog zahteva. Tužilac je uz reviziju priložio sudske odluke sa namerom da potkrepi tvrdnju o postojanju različitih sudskih odluka u istoj činjeničnoj i pravnoj situaciji kao u konkretnom slučaju i suprotnom presuđenju sudova o istom tužbenom zahtevu, kao što je konkretan slučaj. Međutim, pobijena odluka ne odstupa od sada ustaljene sudske prakse u pogledu načina presuđenja o istovrsnom tužbenom zahtevu. U sprovedenom postupku pravilno je primenjen Zakon o budžetskom sistemu koji propisuje da se direktni i indirektni korisnici budžeta moraju kretati u okviru granica odobrenih sredstava za odgovarajuću namenu. Pobijena odluka nije u suprotnosti sa odredbom Posebnog Kolektivnog ugovora o određivanju minimalne osnovice za obračun plata policijskih službenika, koja se može primeniti pod uslovom da odobrena sredstva u budžetu to omogućavaju. Pravilno je odlučeno i o delu zahteva za uvećanje plate, s obzirom da je utvrđeno da je tužiocu kao zaposlenom sa kontinuiranim radom u smenama dodatak na platu po tom osnovu vrednovan kroz koeficijent plate, te da se na njega ne može odnositi odredba člana 147 a Zakona o policiji.
Iz navedenog razloga je na osnovu odredbe člana 404. ZPP Vrhovni kasacioni sud odlučio kao u stavu prvom izreke.
Ispitujući dozvoljenost revizije na osnovu člana 410. stav 2. tačka 5. ZPP, Vrhovni kasacioni sud je utvrdio da revizija nije dozvoljena.
Prema članu 441. ZPP, revizija je uvek dozvoljena u sporovima o zasnivanju, postojanju i prestanku radnog odnosa. Ukoliko se tužbeni zahtev odnosi na potraživanje u novcu u ovoj vrsti sporova, dozvoljenost revizije se ocenjuje na osnovu člana 403. stav 3. ZPP, prema kom članu revizija nije dozvoljena ukoliko vrednost predmeta spora pobijenog dela ne prelazi dinarsku protivvrednost od 40.000 evra po srednjem kursu NBS na dan podnošenja tužbe.
Tužba u ovom sporu podneta je 03.05.2017. godine, a pravnosnažna drugostepena presuda protiv koje je revizija izjavljena je doneta 09.11.2018. godine.
Kako vrednost predmeta spora pobijenog dela očigledno ne prelazi graničnu vrednost za dozvoljenost revizije od 40.000 evra po kursu Narodne banke Srbije na dan podnošenja tužbe, revizija nije dozvoljena na osnovu citirane odredbe člana 403. stav 3. ZPP.
Iz iznetih razloga Vrhovni kasacioni sud je na osnovu odredbe člana 413. ZPP odlučio kao u stavu drugom izreke.
Predsednik veća – sudija
Branislava Apostolović,s.r,
Za tačnost otpravka
Upravitelj pisarnice
Marina Antonić