
Republika Srbija
VRHOVNI SUD
Rev2 529/2025
06.03.2025. godina
Beograd
Vrhovni sud, u veću sastavljenom od sudija: Vesne Subić, predsednika veća, Zorana Hadžića, Dragane Mirosavljević, Gordane Komnenić i Marije Terzić, članova veća, u parnici tužioca AA iz ..., čiji je punomoćnik Žarko Vujović, advokat iz ..., protiv tužene Republike Srbije – Ministarstvo odbrane, VP ... ..., čiji je zastupnik Vojno pravobranilaštvo - Odeljenje u Nišu, radi zaštite od zlostavljanja na radu, odlučujući o reviziji tužene, izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Nišu Gž1 2184/2024 od 25.09.2024. godine, u sednici održanoj 06.03.2025. godine, doneo je
R E Š E NJ E
NE PRIHVATA SE odlučivanje o reviziji tužene izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Nišu Gž1 2184/2024 od 25.09.2024. godine, kao izuzetno dozvoljenoj. ODBACUJE SE, kao nedozvoljena, revizija tužene izjavljena protiv presude Apelacionog suda u Nišu Gž1 2184/2024 od 25.09.2024. godine.
O b r a z l o ž e nj e
Presudom Apelacionog suda u Nišu Gž1 2184/2024 od 25.09.2024. godine, stavom prvim izreke, odbijena je kao neosnovana žalba tužene i potvrđena presuda Višeg suda u Nišu P1 17/2022 od 11.04.2024. godine, kojom je usvojen zahtev tužioca i utvrđeno da je tužilac pretrpeo zlostavljanje na radu u VP ... ... od strane BB, komandanta VP ... ..., i to nedavanjem radnih zadataka i ne dozvoljavanjem da izvršava svoje dužnosti, počev od 26.04.2021. godine i zabranjeno je majoru BB, komandantu da dalje vrši zlostavljanje odnosno ponavljanje zlostavljanja, te je tužena dužna da obezbedi izvršenje navedene zabrane zlostavljanja odnosno ponavljanja zlostavljanja i obavezana je tužena da tužiocu na ime troškova parničnog postupka isplati iznos od 111.800,00 dinara.
Protiv pravnosnažne presude donete u drugom stepenu, tužena je blagovremeno izjavila reviziju, zbog pogrešne primene materijalnog prava, sa predlogom da se o reviziji odluči kao izuzetno dozvoljenoj, u smislu člana 404. Zakona o parničnom postupku.
Prema članu 404. stav 1. Zakona o parničnom postupku („Službeni glasnik RS”, br. 72/2011…10/23), revizija je izuzetno dozvoljena zbog pogrešne primene materijalnog prava i protiv drugostepene presude koja se ne bi mogla pobijati revizijom, ako je po oceni Vrhovnog suda potrebno da se razmotre pravna pitanja od opšteg interesa ili pravna pitanja u interesu ravnopravnosti građana, radi ujednačavanja sudske prakse, kao i ako je potrebno novo tumačenje prava (posebna revizija).
Pravnosnažnom presudom utvrđeno je da je tužilac pretrpeo zlostavljanje na radu od strane majora BB, komandanta VP ... ..., i to nedavanjem radnih zadataka i nedozvoljavanjem da izvršava svoje dužnosti, te je zabranjeno da isti dalje vrši zlostavljanje, odnosno ponavljanje zlostavljanja, a tužena je dužna da obezebedi izvršavanje navedene zabrane zlostavljanja. Tužena nije dokazala da u konkretnom slučaju ponašanja opisana od strane tužioca o kojima su se u toku postupka izjašnjavali svedoci nemaju karakter zlostavljanja na radu, te da u odnosu na tužioca u radnom okruženju nije bilo postupanja koje se ogledalo u nedavanju radnih zadataka i nedozvoljavanju tužiocu da izvršava svoje dužnosti koje se može okvalifikovati kao zlostavljanje na radu, imajući u vidu odredbu člana 12. Pravilnika o pravilima ponašanja poslodavaca i zaposlenih u vezi sa prevencijom i zaštitom od zlostavljanja na radu.
Po oceni Vrhovnog suda, uslovi za primenu instituta posebne revizije iz člana 404. ZPP u ovom slučaju nisu ispunjeni. Ne postoji potreba za razmatranjem pravnog pitanja od opšteg interesa ili u interesu ravnopravnosti građana, niti potreba za ujednačenjem sudske prakse i novim tumačenjem prava u pogledu primene člana 6. Zakona o sprečavanju zlostavljanja na radu („Službeni glasnik RS“, br. 36/10), kojim je definisan pojam zlostavljanja i izvršioca zlostavljanja. Pored toga, tuženi nije uz reviziju dostavio pravnosnažne presude iz kojih bi proizlazio zaključak o različitom odlučivanju u istoj ili bitno sličnoj činjeničnoj i pravnoj situaciji.
Iz navedenih razloga, Vrhovni sud je na osnovu člana 404. ZPP odlučio kao u stavu prvom izreke.
Ispitujući dozvoljenost revizije primenom člana 410. stav 2. tačka 5, u vezi sa članom 441. ZPP, Vrhovni sud je utvrdio da revizija nije dozvoljena.
Prema članu 29. stav 4. Zakona o sprečavanju zlostavljanja na radu („Službeni glasnik RS“, br. 36/2010), spor zbog zlostavljanja na radu ili u vezi sa radom je radni spor. Stavom 5. istog člana propisana je shodna primena Zakona o parničnom postupku u sporovima za ostvarivanje sudske zaštite zbog zlostavljanja na radu ili u vezi sa radom, ukoliko Zakonom o sprečavanju zlostavljanja na radu nisu predviđena posebna pravila.
Zakonom o sprečavanju zlostavljanja na radu nije predviđeno da je u ovoj vrsti sporova revizija uvek dozvoljena, a odredbom člana 441. ZPP, propisano je da je u parnicama iz radnih sporova revizija dozvoljena u sporovima o zasnivanju, postojanju i prestanku radnog odnosa. Van ovih radnih sporova revizija nije dozvoljena, osim ukoliko se tužba ne odnosi na novčano potraživanje, kada se primenjuje opšti režim dopuštenosti ovog pravnog leka, prema vrednosti spora.
Prema članu 403. stav 3. ZPP revizija nije dozvoljena u imovinskopravnim sporovima ako vrednost predmeta spora pobijenog dela ne prelazi dinarsku protivvrednost od 40.000 evra po srednjem kursu Narodne banke Srbije na dan podnošenja tužbe.
Tužba u ovoj pravnoj stvari podneta je 12.10.2022. godine. Pobijana vrednost predmeta spora je 1.000,00 dinara.
Imajući u vidu da se tražena pravna zaštita ne odnosi na zasnivanje, postojanje ili prestanak radnog odnosa, a da vrednost predmeta spora pobijanog dela pravnosnažne presude očigledno ne prelazi dinarsku protivvrednost 40.000 evra, po srednjem kursu NBS na dan preinačenja tužbe, revizija tužene nije dozvoljena u smislu člana 403. stav 3. ZPP.
Na osnovu iznetog, primenom člana 413. ZPP, Vrhovni sud je odlučio kao u stavu drugom izreke.
Predsednik veća - sudija
Vesna Subić, s.r.
Za tačnost otpravka
Zamenik upravitelja pisarnice
Milanka Ranković