
Republika Srbija
VRHOVNI SUD
Kzz 587/2023
29.06.2023. godina
Beograd
U IME NARODA
Vrhovni sud, u veću sastavljenom od sudija: Biljane Sinanović, predsednika veća, Svetlane Tomić Jokić, Bojane Paunović, Dubravke Damjanović i Tatjane Vuković, članova veća, sa savetnikom Mašom Denić, kao zapisničarem, u krivičnom predmetu okrivljenog AA, zbog krivičnog dela nasilje u porodici iz člana 194. stav 2. u vezi stava 1. Krivičnog zakonika, odlučujući o zahtevu za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog AA, advokata Miloša Ilića, podnetom protiv pravnosnažnih presuda Osnovnog suda u Kragujevcu K 143/22 od 05.07.2022. godine i Višeg suda u Kragujevcu Kž1 383/22 od 12.12.2022. godine, u sednici veća održanoj dana 29.06.2023. godine, jednoglasno je doneo
P R E S U D U
ODBIJA SE kao neosnovan zahtev za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog AA, advokata Miloša Ilića, podnet protiv pravnosnažnih presuda Osnovnog suda u Kragujevcu K 143/22 od 05.07.2022. godine i Višeg suda u Kragujevcu Kž1 383/22 od 12.12.2022. godine.
O b r a z l o ž e nj e
Presudom Osnovnog suda u Kragujevcu K 143/22 od 05.07.2022. godine, okrivljeni AA oglašen je krivim zbog krivičnog dela nasilje u porodici iz člana 194. stav 2. u vezi stava 1. KZ, za koje je osuđen na kaznu zatvora u trajanju od jedne godine i koja će se izvršiti u prostorijama u kojima okrivljeni stanuje, uz primenu elektronskog nadzora, koje okrivljeni ne sme napuštati, osim u slučajevima propisanim zakonom koji uređuje izvršenje krivičnih sankcija, a ukoliko okrivljeni jednom u trajanju preko šest časova ili dva puta u trajanju do šest časova, samovoljno napusti prostorije u kojima stanuje, sud će odrediti da ostatak kazne zatvora izdrži u zavodu za izvršenje kazne zatvora. Okrivljeni je obavezan da sudu na ime paušala plati iznos od 5.000,00 dinara, dok će o visini ostalih troškova krivičnog postupka sud odlučiti posebnim rešenjem.
Presudom Višeg suda u Kragujevcu Kž1 383/22 od 12.12.2022. godine, odbijena je kao neosnovana žalba branioca okrivljenog, a prvostepena presuda je potvrđena.
Protiv navedenih pravnosnažnih presuda zahtev za zaštitu zakonitosti podneo je branilac okrivljenog AA, adv.Miloš Ilić, zbog bitne povrede odredaba krivičnog postupka iz člana 438. stav 2. tačka 1) ZKP i povreda krivičnog zakona iz člana 439. tačka 1) i 2) ZKP, sa predlogom da Vrhovni sud usvoji podneti zahtev, preinači pobijane presude i okrivljenog oslobodi od optužbe ili ukine pobijane presude i predmet vrati prvostepenom sudu na ponovni postupak i odlučivanje, kao i da u smislu člana 488. st.2. ZKP obavesti branioca o sednici veća.
Vrhovni sud je dostavio primerak zahteva za zaštitu zakonitosti Vrhovnom javnom tužiocu shodno odredbi člana 488. stav 1. ZKP, pa je u sednici veća koju je održao u smislu člana 490. ZKP, bez obaveštenja Vrhovnog javnog tužioca i branioca okrivljenog, smatrajući da njihovo prisustvo nije od značaja za donošenje odluke (član 488. stav 2. ZKP), razmotrio spise predmeta i pravnosnažne presude protiv kojih je zahtev za zaštitu zakonitosti podnet, te je, nakon ocene navoda iznetih u zahtevu, našao:
Zahtev za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog je neosnovan.
Ukazujući na bitnu povredu odredaba krivičnog postupka iz člana 438. stav 2. tačka 1) ZKP, branilac okrivljenog AA ističe da se pobijane presude zasnivaju na dokazu na kome se po odredbama ZKP ne mogu zasnivati i to iskazu svedoka – oštećene, koja je ispitana u istrazi pred javnim tužiocem, suprotno odredbi člana 300. st.1. ZKP. Branilac ističe da je javni tužilac bio dužan da braniocu okrivljenog i okrivljenom uputi poziv o vremenu i mestu ispitivanja svedoka, a da u konkretnom slučaju prilikom ispitivanja svedoka – oštećene nije upućen poziv ni okrivljenom ni braniocu okrivljenog, pa su bili ispunjeni uslovi za izdvajanje navedenog zapisnika kao nezakonito pribavljenog dokaza.
Navode sadržane u zahtevu za zaštitu zakonitosti branilac okrivljenog AA, isticao je i u žalbi izjavljenoj protiv prvostepene presude, a drugostepeni sud je našao da su žalbeni navodi u pogledu dokazne radnje – ispitivanja svedoka oštećene BB pred OJT u Kragujevcu od 17.01.2017.godine, neosnovani. Drugostepeni sud je u obrazloženju presude Kž1 383/22 od 12.12.2022. godine, dao jasne i dovoljne razloge za svoj stav da navedeni zapisnik o saslušanju svedoka oštećene, čiju zakonitost osporava branilac, predstavlja zakonit dokaz na kome se može zasnivati sudska odluka (strana 3, četvrti stav drugostepene odluke), koje razloge Vrhovni sud u svemu prihvata i u smislu člana 491. stav 2. ZKP na njih upućuje.
Prema tome, po nalaženju Vrhovnog suda u konkretnoj situaciji, radilo se o propustu javnog tužioca kao organa postupka, da postupi u skladu sa odredbom člana 300. stav 1. ZKP. Propust je otklonjen na glavnom pretresu pred prvostepenim sudom, ispitivanjem svedoka- oštećene, koja je prethodno u fazi istrage ispitana bez urednog obaveštenja okrivljenog i branioca od strane javnog tužioca. S obzirom da je svedok – oštećena neposredno ispitana na glavnom pretresu održanom dana 13.05.2022.godine, u prisustvu branioca okrivljenog, advokata Miloša Ilića, kojom prilikom je detaljno dala iskaz, te kako je branilac imao mogućnosti da u kontaradiktornom postupku svedoku postavlja pitanja i iznosi primedbe na njen iskaz, što je branilac i učinio, zapisnikom na glavnom pretresu otklonjen je propust javnog tužioca prilikom preduzimanja dokazne radnje ispitivanja navedenog svedoka - oštećene,koji se ogledao u nemogućnosti odbrane da koristi svoja prava prilikom obavljanja te procesne radnje. Iskaz svedoka –oštećene predstavlja celinu koja je kao zakonit dokaz bila predmet ocene suda.
Stoga, pobijanim pravnosnažnim presudama nije učinjena bitna povreda odredaba krivičnog postupka iz člana 438. stav 2. tačka 1) ZKP, na koju se podnetim zahtevom branioca neosnovano ukazuje.
Branilac okrivljenog u zahtevu za zaštitu zakonitosti ukazuje na povredu krivičnog zakona iz člana 439. tačka 1) i 2) ZKP, što su zakonski razlozi u okviru povreda pobrojanih u članu 485. stav 4. ZKP zbog kojih je podnošenje zahteva za zaštitu zakonitosti dozvoljeno okrivljenom preko branioca.
Međutim, nepostojanje obeležja krivičnog dela branilac obrazlaže osporavanjem utvrđenog činjeničnog stanja, polemišući o predmetima kojima je radnja izvršena a zatim utvrđenih povreda kod oštećene i mehanizma nastanka istih, kao i u pogledu postojanja vanbračne zajednice između okrivljenog i svedoka – oštećene, koji su , po njegovom stavu, doveli i do pogrešne pravne kvalifikacije krivičnog dela. Kako osporavanje činjeničnih utvrđenja (član 440. ZKP), ne predstavlja zakonski razlog zbog koga je u smislu odredbe člana 485. stav 4. ZKP dozvoljeno podnošenje zahteva za zaštitu zakonitosti okrivljenom i njegovom braniocu, to se Vrhovni sud u ocenu istih nije upuštao.
Iz napred navedenih razloga, Vrhovni sud je, na osnovu člana 491. stav 1. i 2. ZKP, doneo odluku kao u izreci ove presude.
Zapisničar-savetnik Predsednik veća-sudija
Maša Denić,s.r. Biljana Sinanović,s.r.
Za tačnost otpravka
Upravitelj pisarnice
Marina Antonić