
Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Rev2 3187/2019
15.11.2019. godina
Beograd
U IME NARODA
Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Zvezdane Lutovac, predsednika veća, Jelene Borovac i Branka Stanića, članova veća, u parnici iz radnog odnosa tužioca AA iz ... - ..., čiji je punomoćnik Maja Radnić, advokat iz ..., protiv tuženog JP EPS …, radi diskriminacije, odlučujući o reviziji tužioca izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Beogradu Gž1 1800/19 od 11.07.2019. godine, u sednici održanoj 15.11.2019. godine, doneo je
P R E S U D U
ODBIJA SE kao neosnovana revizija tužioca izjavljena protiv presude Apelacionog suda u Beogradu Gž1 1800/19 od 11.07.2019. godine.
O b r a z l o ž e nj e
Presudom Višeg suda u Beogradu P1 93/18 od 08.04.2019. godine, stavom prvim izreke, odbijen je kao neosnovan tužbeni zahtev tužioca kojim je tražio da se utvrdi da je tuženi izvršio diskriminaciju prema tužiocu tako što je BB izvršio isplatu jubilarne nagrade za 40 godina rada kod tuženog, a isto pravo je uskratio tužiocu iako su i tužilac i BB bili u istom statusu tačnije i jedan i drugi nisu imali status zaposlenog kod tuženog u trenutku stupanja na snagu Posebnog kolektivnog ugovora koji je uveo pravo na jubilarnu nagradu za 40 godina rada. Stavom drugim izreke, obavezan je tužilac da tuženom naknadi troškove parničnog postupka u iznosu od 1.250,00 dinara.
Presudom Apelacionog suda u Beogradu Gž1 1800/19 od 11.07.2019. godine, odbijena je kao neosnovana žalba tužioca i potvrđena prvostepena presuda. Odbijen je zahtev tužioca za naknadu troškova drugostepenog parničnog postupka kao neosnovan.
Protiv pravnosnažne presude donesene u drugom stepenu tužilac je izjavio reviziju zbog bitnih povreda odredaba parničnog postupka i pogrešne primene materijalnog prava.
Ispitujući pravilnost pobijane presude u smislu člana 408. ZPP, Vrhovni kasacioni sud je našao da je revizija neosnovana.
U postupku nije učinjena bitna povreda odredaba parničnog postupka iz člana 374. stav 2. tačka 2. ZPP, na koju Vrhovni kasacioni sud pazi po službenoj dužnosti.
Kod ovako utvrđenog činjeničnog stanja, nižestepeni sudovi su zaključili da ne postoji diskriminatorsko ponašanje tuženog prema tužiocu jer je uslov za isplatu jubilarne nagrade za 40 godina rada kod poslodavca u skladu sa opštim aktom tuženog koji je stupio na snagu 07.02.2015. godine, status zaposlenog lica jer tim opštim aktom nije predviđeno priznavanje ovog prava i bivšim zaposlenima, ni penzionerima. Pored toga, tužilac i bivši zaposleni sada pok. BB nisu bili u istom statusu s obzirom da bi BB u godini u kojoj je preminuo ostvario pravo na jubilarnu nagradu zbog čega mu je nagrada i isplaćena.
Stanovište nižestepenih sudova je pravilno.
Zabrana diskriminacije, radnje kojima se diskriminacije čine i kao i sam pojam diskriminacije bliže su definisani Zakonom o zabrani diskriminacije (čl. 2. i 16. Zakona o zabrani diskriminacije).
Osnovni kriterijum kod utvrđivanja (ne)postojanja diskriminacije jeste nejednako postupanje u istoj ili sličnoj situaciji. U ovom slučaju toga nema. Tužilac je lice u odnosu na koga se traži utvrđenje diskriminacije – BB nisu u istom položaju. Tužiocu je radni odnos prestao 25.12.2014. godine, dok je BB bio zaposlen kod tuženog sve do svoje smrti – 28.01.2015. godine (u tom trenutku je već donet PKU, ali još nije stupio na snagu). Bez obzira što je BB preminuo pre stupanja na snagu PKU, on upravo po tom aktu iz člana 6. ima pravo na ovu naknadu koja je isplaćena njegovim naslednicima.
Imajući u vidu da tužilac i lice sa kojim se poredi nisu u istoj situaciji, to suprotno revizijskim navodima, nema nejednakog postupanja u odnosu na tužioca zbog čega je takav tužbeni zahtev pravilno odbijen.
Na osnovu člana 414. ZPP odlučeno je kao u izreci.
Predsednik veća sudija
Zvezdana Lutovac,s.r.
Za tačnost otpravka
Upravitelj pisarnice
Marina Antonić