
Република Србија
ВРХОВНИ КАСАЦИОНИ СУД
Рев2 3187/2019
15.11.2019. година
Београд
У ИМЕ НАРОДА
Врховни касациони суд, у већу састављеном од судија: Звездане Лутовац, председника већа, Јелене Боровац и Бранка Станића, чланова већа, у парници из радног односа тужиоца AA из ... - ..., чији је пуномоћник Маја Раднић, адвокат из ..., против туженог ЈП ЕПС …, ради дискриминације, одлучујући о ревизији тужиоца изјављеној против пресуде Апелационог суда у Београду Гж1 1800/19 од 11.07.2019. године, у седници одржаној 15.11.2019. године, донео је
П Р Е С У Д У
ОДБИЈА СЕ као неоснована ревизија тужиоца изјављена против пресуде Апелационог суда у Београду Гж1 1800/19 од 11.07.2019. године.
О б р а з л о ж е њ е
Пресудом Вишег суда у Београду П1 93/18 од 08.04.2019. године, ставом првим изреке, одбијен је као неоснован тужбени захтев тужиоца којим је тражио да се утврди да је тужени извршио дискриминацију према тужиоцу тако што је ББ извршио исплату јубиларне награде за 40 година рада код туженог, а исто право је ускратио тужиоцу иако су и тужилац и ББ били у истом статусу тачније и један и други нису имали статус запосленог код туженог у тренутку ступања на снагу Посебног колективног уговора који је увео право на јубиларну награду за 40 година рада. Ставом другим изреке, обавезан је тужилац да туженом накнади трошкове парничног поступка у износу од 1.250,00 динара.
Пресудом Апелационог суда у Београду Гж1 1800/19 од 11.07.2019. године, одбијена је као неоснована жалба тужиоца и потврђена првостепена пресуда. Одбијен је захтев тужиоца за накнаду трошкова другостепеног парничног поступка као неоснован.
Против правноснажне пресуде донесене у другом степену тужилац је изјавио ревизију због битних повреда одредаба парничног поступка и погрешне примене материјалног права.
Испитујући правилност побијане пресуде у смислу члана 408. ЗПП, Врховни касациони суд је нашао да је ревизија неоснована.
У поступку није учињена битна повреда одредаба парничног поступка из члана 374. став 2. тачка 2. ЗПП, на коју Врховни касациони суд пази по службеној дужности.
Код овако утврђеног чињеничног стања, нижестепени судови су закључили да не постоји дискриминаторско понашање туженог према тужиоцу јер је услов за исплату јубиларне награде за 40 година рада код послодавца у складу са општим актом туженог који је ступио на снагу 07.02.2015. године, статус запосленог лица јер тим општим актом није предвиђено признавање овог права и бившим запосленима, ни пензионерима. Поред тога, тужилац и бивши запослени сада пок. ББ нису били у истом статусу с обзиром да би ББ у години у којој је преминуо остварио право на јубиларну награду због чега му је награда и исплаћена.
Становиште нижестепених судова је правилно.
Забрана дискриминације, радње којима се дискриминације чине и као и сам појам дискриминације ближе су дефинисани Законом о забрани дискриминације (чл. 2. и 16. Закона о забрани дискриминације).
Основни критеријум код утврђивања (не)постојања дискриминације јесте неједнако поступање у истој или сличној ситуацији. У овом случају тога нема. Тужилац је лице у односу на кога се тражи утврђење дискриминације – ББ нису у истом положају. Тужиоцу је радни однос престао 25.12.2014. године, док је ББ био запослен код туженог све до своје смрти – 28.01.2015. године (у том тренутку је већ донет ПКУ, али још није ступио на снагу). Без обзира што је ББ преминуо пре ступања на снагу ПКУ, он управо по том акту из члана 6. има право на ову накнаду која је исплаћена његовим наследницима.
Имајући у виду да тужилац и лице са којим се пореди нису у истој ситуацији, то супротно ревизијским наводима, нема неједнаког поступања у односу на тужиоца због чега је такав тужбени захтев правилно одбијен.
На основу члана 414. ЗПП одлучено је као у изреци.
Председник већа судија
Звездана Лутовац,с.р.
За тачност отправка
Управитељ писарнице
Марина Антонић